کاشت داشت و برداشت گلابی و خوج

تاریخچه:

درختان گلابی که امروزه مورد کشت قرار می­ گیرند از گونه­ های وحشی آن حاصل شده اند. طبق نظریه محققین گونه های وحشی گلابی در مناطق مختلف اروپای غربی تا آسیای شرقی پراکنده می باشند. نام علمی آن pyrus communis می­ باشد که از خانواده Rosaceaeاست. برگ­ هایی دایره ­ای شکل با گل­ های سفید رنگ درگل آذین دیهیم انتهایی و پرگل و دارای میوه ای کروی شکل می­ باشد. گل آذین گلابی ­ها دارای هفت یا هشت گل بوده و نامحدود هستند، به این صورت که شکوفه ­های کناری یا جانبی اول باز شده و شکوفه های انتهایی آخر باز می­شوند. تمایز یابی درگلابی حدود ۶۰ روز بعد از مرحله تمام گل صورت می گیرد. جوانه­ های گل در انتهای شاخه­ ها و اسپورهای کوتاه ۲ساله و مسن­تر تشکیل می­شوند. امروزه رقم­ های مختلفی در جهان وجود دارد که ۱۶رقم از آن در نهالستان پیام سبز تالش تکثیرمی­ شود.

شرایط مناسب برای کشت گلابی  و خوج: گلابی درختی است که در مناطق مختلف ایران از مرطوب و نیمه مرطوب تا استپی خشک، نیمه خشک و سرد سیر کوهستانی کاشته می­شود سرمای مورد نیاز گلابی برای اغلب ارقام بین ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت حرارت زیر ۷  درجه سانتی گراد می ­باشد. گل­ های گلابی بعد از میوه­ های هسته­ دار باز می ­شود و به همین دلیل خطر سرمازدگی گل­ ها در این درخت بسیار کمتر است. گلابی در زمستان تا دمای ۲۵-  درجه سانتی­گراد را تحـمل می­ کند ولی شکوفه­ ها در  ۱-  درجه سانتیگراد آسیب می بینند.

نیاز آبی گلابی در حد متوسط است و شرایط نامناسب رطوبت را تحمل می­­ کند. خاک­ های شنی رسی و عمیق با تحت الارض نفوذ­پذیر برای کشت گلابی مناسب ­اند. خاک ­های سنگین و خاک­ هایی باPH  بالای ۵/۷ و آهکی برای این گیاه مناسب نیستند. از آنجایی که استان های شمالی کشور در قسمت  جلگه تا ارتفاع ۱۲۰۰متر امکان تکثیر و توسعه باغات گلابی و خوج از جمله ارقام پاییزه که در نوع خود بی­ نظیر می­ باشد و می­ تواند کمک بزرگی در جهت تامین میوه کشور باشد که در استان ­های دیگر کمتر این امکان دارد.

تکثیر گلابی

۱-تولید پایه: پایه ­های مناسب جهت تکثیر گلابی شامل گلابی وحشی، زالزالک و به می­ باشد. با توجه به اینکه پایه زالزالک و به کند رشد بوده و به دلیل سریع رشد بودن گلابی بعضاً پس از پیوند، به خاطر همخوانی نداشتن پایه و پیوندک در زمان رشد ،مرسوم­ ترین تکثیر پایه گلابی پایه  گلابی وحشی می ­باشد.

الف-تکثیرگلابی وحشی: معمولا به سه روش قلمه و بذر و پا­جوش تکثیر می­ یابد که مرسوم ترین روش ازدیاد آن تکثیر به روش بذر است.

گلابی وحشی: این گلابی بسیار کوچک و سفت می­ باشد به اصطلاح در گوشت آن ریگ­ های گوشتی ریزی وجود دارد که زیر دندان حس می شود. دانه­ های آن زیاد است درختی است خاردار که ارتفاع آن به ۲۰ تا ۳۰متر با شاخه­ های فراوان بدون کرک و تنه شیاردار  و همچنین به رنگ خاکستری تیره است.(در خاک های خشک و آهکی از این پایه می­ شود) پایه­ های بذری گلابی درختانی تنومند را تولید می کنند و رشد رویشی این درختان که بواسطه توانایی جذب بالای ازت توسط ریشه ­های آن می ­باشد سبب می­شود که تولید محصول در درختان پیوند شده روی این پایه ها با تاخیر همراه باشد.

ب-ثکثیر زالزالک: تکثیر این گیاه نیز به دو روش می­ باشد روش اول تکثیر با قلمه ­های نیمه خشبی، روش دوم تکثیر به روش بذر که مرسوم  ترین روش  تکثیر نیز می ­باشد.

زالزالک: سیستم ریشه آن عمیق و سرعت رشدش متوسط است سرما را تحمل می­ کند ولی گرمای خشک و بیش از حد را نمی ­پذیرد. در نواحی ساحلی رشد کرده ولی میوه­ دهی و رنگ پائیزی درخشانی نخواهد داشت. خاک­های سبک لومی، شنی غنی با زهکش خوب و زمینه آهکی را ترجیح می­ دهد. خاک ­های قلیائی و خشکی را نیز تحمل می­ کند. (در خاک­ های سنگلاخ از این پایه استفاده می­ شود) زالزالک نیز با پوسته نسبتا ضخیمی که دارد امکان سبزشدن آن در مناطق معتدله سال اول کم بوده ولی در مناطق با زمستان­ های سرد ایران امکان سبز شدن در سال اول وجود دارد. از پایه زالزالک نیز به عنوان پایه پاکوتاه کننده درختان گلابی مخصوصا در خاک های آهکی می­توان استفاده کرد. 

ج-تکثیر پایه به: بِه از طریق پاجوش، قلمه، خوابانیدن قابل تکثیر است که مرسوم­ترین روش آن تکثیر به روش بذر است.

به: خاک­ های نیمه سنگین رسی و شنی برای کشت درخت بِه مناسب است. خاک­ های آهکی موجب عدم جذب آهن و ابتلا به زردی می ­شود که این حالت در اراضی سنگین و زه­ دار هم مشاهده می­ شود. درخت بِه، به شوری خاک و آب مقاوم­تر از سایر میوه­ های دانه ­دار است. بِه تا حدودی به خشکی مقاوم است. (درخاک­ های زهکشی شده برای احداث باغ گلابی از این پایه استفاده می ­شود) امروزه برای پرورش درختان پا­کوتاه و متوسط از پایه به جهت پیوند گلابی استفاده می­ شود و این پایه نسبت به سرما و یخبندان شدید حساسیت دارد ولی به طور معمول زودتر بارور شده و عمرشان نیز نسبت به پایه های بذری گلابی کمتر است.                                                بیشتر گلابی ­ها دارای عادت و تناوب باردهی نبوده و هر سال بار می ­دهند، ولی (نهال­ های) هاردی و کومیس پیوند شده روی پایه به بعد از یک سال پربار به تولید گل کم تمایل نشان می­دهند.

۲-آماده سازی بستر کشت بذر و قلمه:

اوایل دی ماه بذر­های مورد نظر در کرت ­های طولی که  سطح  زیرین آن را ماسه ۶/۰ به عمق ۱۰سانتی­متر جهت زهکشی و جلوگیری از ماندابی، سطح میانی آنرا کود دامی پوسیده یا تفاله چای ،ماسه بادی و خاک هوموسی به نسبت ۱:۳که به اندازه ۱۵ تا ۲۰سانتی­متر ترکیب شده و سطح بعدی آن را یعنی همان سطحی که بذر را روی آن قرار می­ گیرد از ماسه بادی تشکیل شده است می­پاشند (بذرها را بطوری که از هم   ۲ تا ۳ سانتی­متر فاصله داشته باشند می­ پاشند) . بعد از اتمام بذرپاشی مقدار  ۲-۱ سانتی­متر ماسه بادی + خاک هوموسی+ خاک برگ را روی بذرها می­ ریزند و با آبیاری ملایم جهت چسبیدن بذر به بستر و خروج هوا از حفره ها عملیات بذرپاشی تمام می شود. (شکل۱) و در زمستان سال بعد جابجا می­ شوند. (شکل۲)

نکته: می­توان بذر­ها را از همان اول در کرت ­های طولی، طوری که فاصله هر ردیف از هم ۴۰ تا ۵۰ سانتی­متر و فاصله بذرها در هر ردیف۱۰سانتی­متر باشد تا عمل پیوند به سهولت انجام گیرد پاشید (در این روش نیازی به انتقال به خزانه کرتی دوم نیست) و یا اول در کرت ­های آماده شده طبق روش بالا، بذرپاشی می­ کنند و بعد از سبز شدن آن، نشاها را به خزانه دوم به صورت گلدانی انتقال می­دهند.   

(شکل۱)
(شکل۲)

(شکل۲)

برای کشت به روش قلمه در همین کرت­ ها قلمه­ ها را از شاخه­ های چوب سخت گرفته بطوری که قطر ۱ تا ۲سانتی­متر و ارتفاع آن ۱۰ تا ۱۵ سانتی­متر باشند بعد آن­ها را در ردیف های طولی که فاصله هر ردیف از هم ۴۰ سانتی­متر و فاصله هر قلمه ۱۰سانتی­متر با زاویه ۴۵ درجه م ی­کارند و روی قلمه ها را با چسب پیوند می­پوشانند و در زمستان سال بعد قابل جابجایی و پیوند می­ شوند.

۳-انتقال به خزانه دوم: بذرها و قلمه­ ها را بعد از کاشت و سبز شدن در زمستان دوم به خزانه دوم (گلدان) انتقال می­ دهند و بعد از آن که مقاوم و به قطر۳-۲سانتی­متر رسیدند آماده پیوند زدن خواهند بود. ترکیب خاکی این گلدان­ ها ماسه بادی ،کوددامی پوسیده یا تفاله چای و خاک هوموسی می ­باشد که به نسبت ۱:۳ترکیب می ­شود.

نکته: برای قلمه­ های با فاصله­ کاشته شده میتوان در همان خزانه اولیه پیوند زد سپس بعد از یکسال یا به محل اصلی کاشت نهال یا به گلدان برای استفاده در فصل بهار یا پاییز انتقال داد.

۴- پیوند: در درختان گلابی عمل تکثیر و ازدیاد غالباً از طریق غیر جنسی (پیوند) با استفاده از پایه ­هایی که  ذکر شد صورت می ­گیرد و طی این عمل درخت گلابی بارآوری تشکیل می­ گردد. معمول­ ترین پیوندهایی که روی این پایه ­ها صورت می­ گیرد پیوند اسکنه که در زمستان از اوایل بهمن تا اواخر اسفند و پیوند پوستی در تابستان از اوایل مرداد تا اواسط شهریور می­ باشد.

در روش پیوند اسکنه ­ای ممکن است پایه و پیوندک دارای قطر مساوی باشند و یا پیوندک نازک­تر باشد . طول پیوندک باید درحدود ۸ سانتی­متر بوده و لااقل یک جوانه داشته باشد و محل قطع پیوندک کنار جوانه باشد. پیوندک در هنگام استراحت گیاه از شاخه یک ساله گرفته می­ شود. روش کار بدین ترتیب است که سرپایه را قطع کرده، در امتداد قطر سطح برش یک شکاف عمودی به طول  ۵سانتی­متر ایجاد می­ کنند و یک پیوندک را که ته آنها به شکل گووه ­ای است بریده شده است در دو طرف آن قرار می­دهند. به طوری که لایه ­های زاینده پایه و پیوندک بر روی هم قرار گیرند (شکل۳) در این روش محل پیوندک و نوک آن باید با چسب پیوند پوشانیده شود تا از نفوذ آفات و بیماری به پایه و پیوندک جلوگیری شود همچنین رطوبت خود را از دست ندهند (شکل۴).

در روش پیوندپوستی جوانه به همراه قسمتی از پوست شاخه جدا می­ گردد که بسیار ساده و قابل اجرا می­ باشد. برای قطع جوانه ابتدا در فاصله دو سانتی­متری از بالای جوانه را نیز با چاقو نشان گذاشته و سپس از همان نقطه چاقو را در پوست فرو برده و به آرامی تا محل نشانه زیر جوانه بطور یکنواخت برش می ­دهیم بطوری­که مقداری از چوب همراه با جوانه قطع شود. شاخک ­هایی که جهت تهیه پیوندک گرفته می­ شود در داخل کیسه­ های کنفی مرطوب گذاشته تا رطوبت خود را از دست ندهند روی پایه حدود ۱۰ الی ۲۰ سانتی­متر از سطح خاک تمیز شود. سپس با چاقوی پیوند زنی از طرف شرق و جنوبی ساقه ، دو شکاف یکی افقی و دیگری عمودی ایجاد کرده و برش به گونه ­ای باشد که خط برش افقی را به دو قسمت مساوی تقسیم کند، بطوری که پس از خاتمه عمل برش به شکل T معکوس درآید. پس از خاتمه عمل برش با نوک چاقوی پیوند زنی پوست، دو شکاف عمودی پایه را که به شکل T معکوس است با دقت از چوب جدا می­ کنیم. پیوندک در ابتدای محل برش از پایین در شکاف قرار گرفته و با آرامی تا محل برش افقی جایگذاری و مازاد حذف می­ گردد. پس از استقرار پیوندک در پایه حتماً بایستی با نوار نایلونی و یا از چسب باغبانی برای بستن و محافظت از پیوند استفاده شود. (شکل۵)

پس از بیست روز الی بیست و پنج روز بعد از پیوندزدن پیوندک با پوست نوار پلاستیکی را باز کرده  (شکل ۶)  و در اسفندماه اقدام سر­زنی پایه  ۲ تا ۵ سانتی­متر از بالای محل پیوند می­ کنیم.

                               (شکل۵)                                                       (شکل۶)

نکاتی چند در مورد پیوند                                                    
الف: چاقوی پیوندی باید کاملاً تمیز و ضدعفونی و تیز باشد تا برش­های صاف امکان­پذیر باشد. ب:جوانه مورد نظر در حال رکود باشد ولی پایه مستقر در خزانه انتظار یا در زمین اصلی در حال رشد باشد. ج: تهیه و انتخاب پایه مورد نظر د: انتخاب پیوندک و تراش بر حسب نوع پیوند و: استقرار پیوندک بر روی پایه آماده شده ه: بستن محل پیوند ی: استفاده از ترکیبات محافظتی مثل چسب پیوند

۵-حذف شاخه­ های جانبی: موضوع مهم بعد از پیوند و در طول دوران رشد و نمو و فعالیت پیوند، جلوگیری از رشد و نمو جوانه­ های دیگر در پایین و بالای محل پیوند روی پایه می ­باشد . در این رابطه با استفاده از چاقوی تیز یا قیچی نسبت به حذف تمامی آنها اقدام می­ گردد. بعد از برش این قسمت­ها و هر نقطه برش شده دیگر کاربرد چسب پیوند ضروری می ­باشد (شکل۷).

(شکل ۷)

۴-احداث باغ:

الف:تهیه نقشه و زمین:

ب:ایجاد گودال: عرض و عمق گودال کشت بستگی به عمق و ابعاد ریشه نهال و نوع خاک دارد. در صورتی که خاک زمین از نظر بافت متوسط باشد معمولا عمق گودال کمی بیشتر از طول ریشه و عرض گودال حداقل دو برابر محیط ریشه نهال درنظر گرفته می­ شود. اگر خاک سفت و متراکم باشد عمق گودال کشت را بیشتر در نظر می­ گیرند. به هر حال اگر عمق و عرض گودال خیلی زیاد در نظر گرفته شود نهال پس از آبیاری نشست زیادی خواهد داشت. در صورتی که طوقه نهال در خاک فرو رود احتمال پوسیدگی آن و آلودگی به بیماری­ های قارچی افزایش می­ یابد.

ج:کاشت: ژرفای کاشت باید طوری باشد که پیوند­گاه ( محل پیوند )، دست کم  ۵ تا ۸ سانتی­متر بالای سطح خاک واقع شود تا از ریشه ­دار شدن گیاه در بالای پیوند که ممکن است اثر پایه را خنثی کرده و نیز از گود افتادن درخت ( یعنی قرار گرفتن طوقه آن در ژرفای زیاد خاک ) که به اصطلاح باعث خفگی آن خواهد شد جلوگیری به عمل آید. از اضافه کردن کودهای شیمیایی و یا دامی به داخل گودال کشت بایستی پرهیز نمود چرا که ممکن است سبب سوختگی ریشه­ های جوان نهال­ ها گردد. استفاده از مقدار کمی کود گاوی کاملا پوسیده بصورت مخلوط با خاک در کف گودال در برخی خاک­ ها قابل توصیه است. در نقاطی که باد منظم می­ وزد ، رشد پیوندک باید رو به باد قرار داشته باشد تا از شکسته شدن گیاه در اثر فشار باد جلوگیری گردد .


با توجه به شیوه مرسوم تولید نهال گلابی به صورت گلدانی و زمینی (خزانه دوم)، نحوه انتقال و کشت آنها در زمین اصلی یا باغ نیز دارای  تفاوت ­های است. در خصوص نهال­ های گلدانی در هر فصلی از سال امکان کاشت آن­ها در باغ وجود داشته ولیکن بهتر است این جابجایی در فصل رکود گیاه (زمستان) صورت گیرد. نهال­ های تولید شده در زمین (خزانه دوم) معمولاً از اوائل آبان تا اسفند از زمین خارج و سپس به زمین اصلی (باغ) انتقال می ­یابند. در موقع کاشت نهال در زمین اصلی، هرس متعادل ریشه و تاج در رشد بهینه گیاه در سال­ های بعد تأثیر بسزایی دارد.

د:ایجاد پوشش و قیم: هنگام کشت نهال قرار دادن یک قیم در کنار نهال ضروری است. معمولا این قیم حداکثر  ۲ متر طول داشته و سطح مقطع آن می ­تواند مربع، مستطیل و یا دایره باشد. حدود ۵۰ سانتیمتر از قیم داخل زمین قرار می­ گیرد. برای درختان پاکوتاه و یا نیمه پاکوتاه طول قیم معمولا کمتر از ۲ متر می ­باشد. پس از کشت نهال بایستی خاک کافی در گودال ریخته و سپس آن را توسط پا یا بوسیله پشت بیل متراکم کرد. تا محفظه‌های هوا در اطراف ریشه‌ها باقی نماند و همچنین مقدار نشست خاک که در اثر آبیاری به وجود می‌آید و باعث گود افتادن نهال می‌گردد به حداقل کاهش یابد سپس نهال را بوسیله بست­ های لاستیکی یا پلاستیکی به قیم متصل می­ کنند.

ه:آبیاری: باید بی درنگ پس از کاشت ، نهال‌ها را آبیاری کرد . در غیر اینصورت درصد نهال‌هایی که به اصطلاح نمی‌گیرند یعنی خشک می­ شوند نیاز به کاشت مجدد یا واکاری خواهد بود .

ی:هرس: ( تشکیل تاج و فرم دهی مناسب ) درختان گلابی را نیز همانند درختان سیب می­توان با اشکال مختلف گرد یا پهن و همچنین پاکوتاه و پابلند تربیت نمود. در بین انواع فرم­ ها، فرم دوکی و بادبزنی با شاخه­ های عمودی، بادبزنی با شاخه­ های افقی، جامی و تیپ ­های مختلف جامی پرورش می دهند. برای بدست آوردن درختان پابلند که ارتفاع تنه آن اکثراً بین ۱/۶۰ تا ۱/۸۰ متر می­ باشد از پایه­ های بذری گلابی استفاده می ­شود. بطور کلی می ­توان گفت که این نوع درختان پابلند و پا متوسط کروی هنوز در اکثر نقاط دنیا مورد کشت و پرورش قرار می گیرند. قدرت مقاومت یک چنین درختانی در مقابل سرما بیشتر بوده ولی از لحاظ اقتصادی به واسطه دیر بارور شدن این درختان و کمی محصول آن در واحد سطح مقرون به صرفه نیستند. به همین منظور امروزه در بسیاری از کشورهای اروپایی و همینطور در ایالات متحده آمریکا از فرم­ های پهن و پاکوتاه و به تازگی از فرم­ های داربستی نیز استفاده می ­شود. در بعضی از باغات که درختان گلابی بعنوان تزیین دیوار­ها مورد پرورش قرار می­ گیرند، می­ توان انواع مختلف فرم ­های پالمت، چتری، کوردن را مورد استفاده قرارداد. بطورمعمول برخی از ارقام گلابی رشدعمودی یافته و شکل طبیعی درخت به فرم مخروط کشیده می­ باشد و شاخه ­های جانبی کم و بیش عمودی رشد می­ کنند. برای حل این مشکل از انواع بازوهای جداکننده استفاده می­ شود.

کاشت داشت و برداشت میوه کیوی

کاشت داشت و برداشت کیوی

مقدمه

گیاهی است متعلق به خانواده Actinidiacea، و با نام  علمیActinidadeliciosaاست این گیاه از شاخه گیاهان گلدار، رده نهاندانگان، وزیر رده دو لپه ایها، فوق راسته Dilleniidaeراسته  Ericales و جنس یا ژانر Actinidia می باشد و دارای ۲۰ گونه مختلف است . درحدود ۱۰ گونه آن از لحاظ تجارتی دارای اهمیت جهانی است ، که ۷ گونه  آن به عنوان «پیچهای زینتی» و سه گونه دیگرشامل Actinidia arguta ,Actinidia kolomickta ,Actinidiachinensis جهت تولید میوه مورد استفاده قرار می گیرند.

از بین سه گونه مذکور گونه Actinidia chinensis به دلیل مرغوبیت میوه و صادراتی بودن آن از اهمیت اقتصادی برخوردا راست و میوه آن به نام های Lohang gooseberry ,sheep foach ,Monki peach,kiwifruit ,Chinese gooseberry ,kiwi berry ,yang tao, شهرت یافته است معمول ترین نام  آن درجهان kiwi یا chinese gooseberry می باشد.

شرایط وعوامل محیطی

واکنش درخت کیوی به عوامل محیطی به دلیل چندساله بودن ونحوه رشدوباروری آنها،همانندتمامی درختان میوه،تا حدودی با سایرگیاهان متفاوت است.ازآن جایی که درختان کیوی پس از چندسال حجم زیادی ازمحیط اطراف خودرااشغال می کنند،بایدبافاصله نسبتا زیادی ازیکدیگرکشت شوند.تغییردادن عوامل تشکیل دهنده محیط رشدومناسب کردن آنهابرای گیاهان کاشته شده اغلب اگرغیرممکن نباشد،بسیاردشواراست،درنتیجه بایدکوشش شودتامحیط کشت این گیاه ازبدوامرمناسب باشد.

مهمترین عوامل محیطی که نحوه رشد ومیزان محصول یک درخت راتعیین میکنند عبارتنداز:حرارت، نور، موقعیت محل، خاک وآب.

مجموعه عوامل عرض جغرافیایی،ارتفاع ازسطح دریاومقدارشیب زمین،موقعیت محل رامشخص میکند.اثراین عوامل دردرجه اول بر روی مقدارحرارت محیط .دردرجه دوم  بر روی شدت نور است .بدین ترتیب که هرچه عرض جغرافیایی بیشتر باشد، چون نورخورشید با زاویه کمتری به سطح زمین میتابد ، میزان حرارت محیط  و شدت نوری که درد سترس گیاهان قرار می گیرد،کمتر میشود .شیب زمین بر حسب جهت آن می تواند بر دما اثر مثبت و یا منفی داشته باشد درنیمکره شمالی شیبهای روبه جنوب حداکثرمقدارنورخورشیدرادریافت می دارند.این گونه اراضی دربهارزودترگرم می شوند،درتابستان گرمتر و خشک ترند و در پاییزدیرترسرد می گردند. شیب های روبه شمال درست برعکس شیب های روبه جنوب عمل می کنند. شیب های روبه شرق و یا غرب حد واسط شیب های روبه شمال روبه جنوب هستند برای کشت نهال کیوی منابع مختلف، شیب رو به جنوب را توصیه کرده اند.

این گیاه برای رشد به ۲۴۰- ۲۲۵ روز دوره رشدی بدون یخبندان نیاز دارد. این درختان درفصل تابستان تا دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌نمایند. درجه حرارت اپتیمم برای رشد این گیاه در دوره رشد ماکزیمم، ۲۴ درجه نتی‌گراد می‌باشد. دمای کمتر از ۱- درجه سانتی‌گراد در فصل بهار باعث از بین رفتن برگ کهای جوان، میوه‌‌ها و شاخه‌‌های جدید می‌شود. دمای کمتر از ۵/۲- درجه سانتی‌گراد در آبان‌ماه باعث صدمه به تنه گیاهان جوان و برگها می‌شود. 
حداقل دمایی که گیاه بالغ رقم هایوارد کیوی می‌تواند تحمل کند ۹- تا ۱۲- درجه سانتی‌گراد می‌باشد . دمای پائین‌تر از ۱۲- درجه سانتی‌گراد در فصل زمستان درختان جوان را از بین برده و تا حدودی به درختان بالغ صدمه می‌زند. رطوبت مناسب هوا حدود ۸۰-۷۰ درصد می‌باشد.

فقط مناطقی با حداقل باد، مناسب کشت کیوی می‌باشد زیرا شاخه‌های این درختان به آسانی در اثر باد شکسته شده، میوه‌ها آسیب دیده و رشد گیاه کم می‌شود. وزش بادهای ساحلی با سرعت ۲۴-۸ کیلومتر در ساعت و بادهای بهاره و پاییزه با سرعت ۸۰- ۲۴ کیلومتر در ساعت باعث شکستن شاخه‌ها، کاهش رشد وعملکرد می‌شود.

نکته: با توجه به اینکه هرساله ما شاهد خسارت های زیاد بابت بادهای موسمی بهاره  علی الخصوص باغ های احداث شده نزدیک ساحل  دریا با شکستن شاخه های جوان هستیم ازآنجایی که شاخه های بهاره تاثیر زیادی بر باروری درختان  کیوی در سال بعد دارد لذا حفاظت از شاخه های بهاره اهمیت زیادی دارد. بستن شاخه های بهاره به سیم داربست، کوتاه یا هرس شاخه های بالای یک متر و زدن بادشکن اطراف باغ  می تواند مناسب باشد. 

 این گیاه در خاک‌های عمیق آبرفتی بهترین رشد را دارد. در خاک‌های لومی و سیلتی‌لوم بهتر از خاک‌های شنی‌لوم رشد می‌کند. خاک مناسب کشت این گیاه بایستی سبک و غنی از مواد آلی و دارای زهکشی مناسب بوده و عمق کافی داشته باشد. بدلیل حساسیت این گیاه به شوری بویژه نمک‌های بر و سدیم، آب آبیاری بایستی حداقل شوری را داشته باشد. کلرید، بیکربنات،‌ بر و سدیم ‌بیشترین خسارت را به این گیاه وارد می‌آورند.

phاپتیمم برای رشد کیوی ۵/۶ – ۵/۵ می‌باشد. حدود ۱۵۰۰ میلی متر باران در سال با پراکنش مناسب برای رفع نیاز آبی آن کافی است. در مناطقی با تابستان‌های گرم تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد در صورتی که مقدار کافی آبیاری صورت گیرد (۹۳- ۷۴ مترمکعب در هکتار در روز) می‌توان به کشت آن اقدام کرد. در دمای ۳۲ درجه سانتی‌گراد در تابستان به ۵۵ مترمکعب در هر هکتار آب در روز نیاز دارد

ارقام مهم:


در ایران بیش از ۹۵% باغات کیوی با استفاده از رقم هایوارد ، بدلیل ویژگی‌هایی نظیر درشتی و یکنواختی میوه، بازار پسندی و خاصیت خوب انبارداری، کشت شده است. و برای گرده افشانی از دو رقم نر توموری و ماتوا استفاده می‌شود که زمان گلدهی رقم توموری با رقم ماده هایوارد همپوشانی بیشتری دارد. بطور معمول حدود ۱۰ درصد باغ برای درختان نر در نظر گرفته می‌شود. نسبت پایه نر به ماده ۱ به ۹  است و بهتر است پراکندگی پایه‌های نر در باغ طوری باشد که در تمام ردیف‌ها پایه نر وجود داشته باشد.

ارقام تجارتی مهم کیوی ماده عبارتند از :

آبوت ، آلیسون ، برونو ، هایوارد ، مونتی و

 ارقام نر :

ماتوا و توموری

تکثیر و تولید نهال 

کیوی را میتوان به چهار روش تکثیر کرد که عبارتند:

۱-تکثیرازطریق بذر

۲-ثکثیر ازطریق قلمه که باتوجه به نوع واریته موردنظر،میتوان چهارنوع قلمه انتخاب نمود 

الف:قلمه چوبی یاخشبی 

 ب:قلمه های نیمه خشبی 

 ج:قلمه های علفی 

د:قلمه های ریشه ای 

۳-تکثیر ازطریق کشت بافت

۴-تکثیرازطریق پیوند

الف:پیوند جوانه(پیوند شکمی وپیوندوصله ای)

ب:پیوند شاخه(پیوند زبانه یا انگلیسی،پیوندپوستی وپیوند اسکنه ای) 

تکثیر

بیش از ۹۹ درصد کشت کیوی دنیا اختصاص به رقم هایوارد دارد که به جهت سهل بودن ریشه‌زایی، درمازندران به روش قلمه ودرگیلان تولید نهال های اصلاح شده به روش پیوند اسکنه می‌باشد. 

ازدیاد به روش قلمه:

روش تکثیر  مستقیم : در این روش مهم ترین نکته ، انتخاب  پایه  مادری مناسب و  سالم  از نظر فنوتیپ و ژنوتیپ در باغ  می باشد  ( رقم هایوارد ) قلمه هایی که از رشد رویشی شاخه های یکساله بدست آمده اند  به طول ۱۵-۱۰ سانتی متر و به قطر ۷- ۱ سانتیمتردارای سه جوانه تهیه می کنیم، زمان مناسب قلمه گیری از نیمه دوم دی ماه تا نیمه دوم بهمن ماه می باشد

عملیات قلمه گیری:

۱-قیچی باید کاملاً تیز باشد تا باعث له شدن بافتهای قلمه نگردد

۲-محل فوقانی قلمه شیب مناسب داشته و با چسب پیوند پوشیده گردد
۳-محل تحتانی قلمه ها با قارچ کش تیوفانات متیل به نسبت ۵-۲ در هزار و بنومیل به نسبت ۱ در هزار ضدعفونی گردد.

روشهای ریشه دار کردن قلمه:


الف:گلخانه گرم: در روش اول دمای گلخانه ۲۲- ۱۸ درجه سانتی گراد می باشد، بستر کشتی که قبلاً‌ آماده  گردیده است با قارچکش بنومیل ضدعفونی کرده و به کاشت قلمه های تهیه شده اقدام می نماییم. زمان کاشت قلمه اواخر دی ماه تا اوایل اسفندماه می باشد و در طول مدت ۶۰- ۴۵ روز ریشه دار شده و آماده انتقال به گلدان شماره ۱۷ یا نایلکس های پلاستیکی به ابعاد ۲۰×۱۰×۱۰ سانتی متر می باشد.

 ب:گلخانه معتدل:عملیات کاشت قلمه، مشابه روش گلخانه گرم بوده اما دمای آن ۱۲- ۸ درجه سانتی گراد و قلمه ها تا اواخر اردیبهشت ماه ریشه دار شده و قابل انتقال به گلدان یا بستر کاشت می باشند و زمان مناسب انتقال قلمه به گلدان از اواخر دی ماه تا اواخر بهمن ماه می باشد. 

 ازدیاد به روش پیوند

۱-استخراج بذر از میوه وکاشت آن درخزانه(تولیدپایه):

 میوه کاملاً رسیده و قند آن تکمیل شده باشد با این منظور بهتر است میوه های برداشت شده را در دمای بالای ۱۲ درجه سانتیگراد قرار داده تا نرم شده و بذر کاملاً‌ از گوشت جدا گردد دراین زمان عملیات بذرگیری شروع می شود و میوه های نرم شده را روی سطح چوبی مالش داده تا له شود سپس باقیمانده را با مقداری ماسه بادی مخلوط کرده تا ماده ژلاتینی چسبیده به بذر نیز از آن خارج گردد و بذر حاصله را با آب شیرین شستشو داده و با قارچکشهای کاربندازیم یا ویتاواکس ضدعفونی می نماییم. بذری را که از این روش به دست می آید به دو طریق می توان جوانه دار کرد.

۲-آماده سازی بستر

    الف : روش گلخانه گرم : دمای این گلخانه بین ۲۲-۱۸ درجه سانتیگراد می باشد از اوایل دی ماه بذرهای موردنظر درکرتهایی که از قبل با بستر مناسب   ( ماسه ۱/۳ + خاک هوموس۳/۱+تفاله چای یاخاک برگ۳/۱) به ژرفای ۱۰-۱۵سانتیمترتهیه گردیده است به صورت نواری یا ردیفی با فاصله ردیف ۱۰ سانتی متر بذرپاشی می نماییم ، جهت یکنواختی بذرپاشی بهتر است سطح بستر رابایک غلتک مسطح وهموارکرد و بذرها رابا مقداری ماسه مخلوط و سپس بذرپاشی گردد. بعد از اتمام بذرپاشی مقدار۲/۰تا۵/۰سانتی متر خاک هوموسی۳/۱،خاک برگ۳/۱وماسه بادی۳/۱ را ترکیب کرده روی بذرهامی ریزیم (بطوری که بعداز آبیاری بذر ها نمایان نباشد) با آبیاری ملایم جهت چسبیدن بذر به بستر و خروج هوا از حفره ها عملیات بذرپاشی تمام می شود.                

 ب : روش گلخانه معتدل : این روش نیز کاملاً‌ مشابه روش قبلی است با این تفاوت که به علت کاهش دما در گلخانه که بین ۱۰-۸ درجه سانتی گراد است   

 ۳-انتقال به خزانه دوم (انتظار یا گلدان):

در روش گلخانه گرم نشای موردنظر پس از ۴۵ روز یعنی دراواخر بهمن ماه قابل انتقال به  گلدان میباشد و در روش گلخانه معتدل زمان انتقال نشاء به گلدان در اواخر فروردین ماه امکان پذیر میباشد و عملیات پیوندزنی به نیمه دوم دی ماه برمی گردد.

انتقال نهال­های بذری کیوی پایه به خزانه دوم موجب می­ شود تا ریشه ­ها توسعه خوبی یافته و درهم پیچیدگی ریشه ­ها نیز به حداقل خود رسیده وجابجایی نهال ها پس از پیوند درهر زمانی امکان پذیرباشد.ترکیب خاکی برای کاشت نهال بذری پایه کیوی ۳/۱خاک هوموس،۳/۱ماسه،۳/۱کود دامی پوسیده  می باشد درصورتی که زمان کاشت نشا کیوی هواگرم باشد جهت جلوگیری از تاثیرمنفی شدت نورآفتاب بلافاصله بعداز کاشت برای۱۰تا۲۰روزبرروی خزانه توری گذاشته و آبیاری می شود.

نکته:یک هفته در میان محلول پاشی نهال ها انجام شود تانهال  قوی وقابل پیوندزدن داشته باشیم. 

پیوند

پیوند به روش اسکنه ای انجام می شود در این روش ممکن است پایه و پیوندک دارای قطر مساوی باشند و یا پیوندک نازکتر باشد . طول پیوندک باید درحدود ۸تا۱۰سانتیمتر بوده و حداقل یک جوانه داشته باشدو محل قطع پیوندک کنار جوانه باشد. پیوندک در هنگام استراحت گیاه از شاخه یکساله گرفته می شود.روش کار بدین ترتیب است که سرپایه راقطع کرده،درامتدادقطرسطح برش یک شکاف عمودی به طول ۵سانتیمترایجادمی کنندو دو پیوندک را که ته آنها به شکل گوه ای است بریده شده است در دو طرف آن قرار می دهند. به طوری که لایه های زاینده پایه وپیوندک بر روی هم قرارگیرند

 دراین روش محل اتصال پیوندک به پایه بانوار چسب وپلاستیک پیوندزنی بسته تااز نفوذهوا و رطوبت جلوگیری شود ونوک پیوندک برروی نوار آن باید با چسب پیوندپوشانیده شود تا ازنفوذ آفات وبیماری به پایه وپیوندک جلوگیری شودهمچنین رطوبت خودرا ازدست ندهند.

نحوه احداث باغ کیوی

خاک محلی است که کیوی ریشه های خودرادرآن می گستراندلذاخیلی مهم بوده وبایدموردتوجه قرارگیردتابهترین ترکیب بدست آید.بنابراین بهترین خاک برای پرورش کیوی خاک شنی هوموس دار است این مخلوط یعنی خاک سبک شنی(۵۰%کود پوسیده دامی و۵۰%ماسه دریا)مناسب ترین ترکیب می باشد

کاشت کیوی

۱-طراحی باغ کیوی:درطراحی باغ کیوی فاصله نهال ها را۴متروردیف هارا ۵مترویا فاصله ردیف ونهال ها را۴*۴متردرنظر میگیرند(۴در۴)و(۵در۵)وبعضا(۵/۳*۵/۴)بستگی به مساحت زمین نیزدارد.

۲-آماده سازی محل کشت نهال کیوی : بهترین خاک برای کاشت کیوی شنی هوموس دار یامخلوط ماسه بادی وکوددامی پوسیده شده است. زمین اصلی را شخم سپس روتیواتور زده روتیواتور یادیسک خورد کرده درصورتی که زمین ما خاک آن سبک باشد چاله های به قطر۱۲۰تا۱۵۰سانتی متر با عمق ۵۰سانتی متر خاک برداری شده سپس خاک برداشته شده به اندازه %۵۰آن کوددامی ومقداری خاک هوموسی یا خاک برگ اضافه می کنیم  سپس ضمن اینکه چاله ی خاک برداری شده راپر می کنیم به ارتفاع  ۴۰سانتی مترازسطح زمین  خاک می ریزیم به طوری که سطح پشته صاف باشد درصورتی که زمین ما دارای خاک نیمه سنگین باشدچاله ای به قطر ۱۲۰*۱۵۰ سانتی متر خاک برداری کرده وبه خاک خروجی %۵۰ماسه وکوددامی اضافه کرده ضمن اینکه چاله خاک برداری شده راپر می کنیم تا ارتفاع ۷۰سانتی متر ازسطح زمین خاک آماده شده را می ریزیم وپس از صاف کردن پشته نهال را می کاریم. درصورتی که زمین های ما پست ودارای خاک های سنگین باشندزدن زهکش بین ردیف های کیوی الزامی می باشد

۳-زمان کاشت کیوی:بهترین زمان کاشت کیوی ماههای شهریور ومهرماه(بهترین موقع)ویا اسفندوفروردین می باشد

۴-نحوه کاشت نهال نر وماده کیوی: یک پایه نربرای نه پایه ماده به شرط آنکه پایه های نروماده همزمان شکوفه دهندکافی است.

نسبت پایه نر به ماده:

توجه:درتلقیح بروش دستی هر گل نر برای ۵ گل ماده مناسب است.

مدت پولن پذیری گل های ماده۷-۹روزوقدرت گرده دهی گل های نر۲-۳روزاست.

عملیات داشت کیوی

این مرحله ازمهمترین مراحل رشدکیوی به شمارمی رودکه عبارتنداز:آبیاری،کوددهی،سله شکنی،خاک دهی پای نهال،مبارزه باآفات وبیماری هاو…

دربخش تغذیه وآفات وبیماری ها مفصل بحث خواهدشد.

روش های آبیاری کیوی

۱-بارانی(پمپ،لوله های اصلی،انشعابات فرعی،فواره)

۲-میکروجت

۳-قطره ای(پمپ،لوله های پلاستیکی قطرکم،سرلانس یاقطره چکان

کود وتغذیه کیوی:

کیوی گیاه پرتوقع است.

*نحوه بدست آوردن مقداردقیق غلظت کود یامحلول غذایی:   

FC=K*Fr/Tr, Id=100idn/Tr*EU

FC= غلظت کوددرآب برحسب قسمت درمیلیون(PPM)

   =ضریب ثابت برابر۱۰۰k

 Fr=مقدارکودمحلول برای هرنوبت آبیاری برحسب کیلوگرم درهکتار

Tr=نسبت زمان کوددادن به زمان آبیاری،درهربار۸/۰درنظرمیگیرند.

Id=مقدارناخالص آبیاری برحسب میلیمتر 

Idn=مقدارخالص آبیاری

Tr=ضریب تعرق

Eu=ضریب یکنواختی توزیع

مثال:اگر Idnمقدارخالص آبیاری۲۰میلیمترباشدیعنی مقدار۲۰۰۰۰لیتردرهکتاردرهرنوبت و TRضریب تعرقدرآبیاری ۰٫۸و EUضریب یکنواختی توزیع۹۰%باشد.

Id=100idn/TR*En=100*20/0.8*90=24.7

اگربخواهیم برای هربارآبیاری۳کیلوگرم کوددرهکتاررادرنظربگیریم محاسبهاینگونه است.

Id=K*Fr/TR.Id=3  /   ۰٫۸*۲۴٫۷=۱۵٫۲ppm

مقدارکودهای لازم درسال های مختلف برای آبیاری: 

توجه: اگربخواهیم در یک باغ کیوی مقدار۱۰۰ کیلوگرم کود را درطی ۱۰۰روز در اختیار گیاه قراردهیم و برنامه آبیاری طوری باشد که درهرقطعه هر دو رو یکبار آبیاری شود. جمعا آن قطعه۵۰ بار در زمان کود دادن آبیاری می شود پس درهرمرتبه باید دو لیتر درهکتار برای هر بار محاسبه کنیم و در فرمول های ذکرشده بالاقرار دهیم.

نکته بسیارمهم دیگراین است که که نمی توان هرنوع کود محلولی رابکاربرد.

کودی که برای آبیاری قطره ای درنظرگرفته می شودبایددارای مشخصات زیر باشد:

۱-باعث ایجادرسوب روی سوراخ های قطره چکان هاوداخل لوله هانشود.

۲-موادغذایی متشکله آن دارای نسبت مناسبی ازعناصرازت،فسفر،پتاسیم ومیکروالمنت باشد.                                                                           

۳-ph و کود محلول باید به صورتی باشد که تا حدودی از سختی آب کاسته و مانع رسوب مواد غذایی در داخل لوله ها وقطره چکان ها شود .

۴-مواد تشکیل دهنده به صورتی باشند که به خوبی جذب خاک شده و حداکثرآن مورد استفاده گیاه قراربگیرد.

در دو سال اول مقدار کودی که به نهال داده می شود، بسیار محدود است سال اول مقدار۳۰گرم ترکیبات اوره (۱۴گرم ازت) برای هر دو مترمربع خاک اطراف نهال درنظرگرفته می شود و این عمل ۳-۴ باردرماه های فروردین تا مرداد تکرار می شود. سال دوم ۱۲۰گرم اوره(۵۵گرم ازت) در۳-۴ مترمربع خاک اطراف آنها در اسفندماه پخش میگردد سپس درسه مرحله در هر مرحله ۶۰گرم اوره (۲۸گرم ازت) از ماه های فروردین تا مرداد تکرار می شود.

سال سوم مقدار۲۵۰ کیلوگرم (۱۱۵کیلوگرم ازت ) برای هر هکتار باغ در اسفندماه درنظرگرفته می شود. سپس مقدار۱۲۵کیلوگرم اوره(۵۷کیلو گرم ازت)دراریبهشت ماه به باغ می دهند. در موقعی که خاک رطوبت نسبی دارد، فقط مصرف ترکیبات اوره کافی است ولی باید دقت نمود که رطوبت خاک بیش ازحدلازم نباشد، زیرا در این صورت ریشه ضایع شده ازبین می روند. موقع مصرف کود را باید طوری انتخاب نمود که پس از آن بارندگی باشد تا ازت را در خود حل کرده و به ریشه برساند.

زمانی که نهال هابارورشدنداگرنتیجه آزمایش خاک وبرگ هردومساعدباشدمقدار۱۷۰کیلوگرم کودازته درهکتارلازم است که۱۱۵کیلوگرم آن دراسفندماه و۵۵کیلوگرم آن دراردیبهشت به خاک داده می شود کودفسفره رانیزبه مقدار۵۶کیلوگرم درهکتاردرماه بهمن واسفندبه خاک می دهند.

کود پتاسه:به مقدار۱۵۰تا۲۰۰کیلو گرم درهکتار۲تا۳مرحله دربین ماه های اسفند ومردادبه باغ داده میشود.کودرابایدسرتاسرباغ پخش نمودتاریشه بتوانددرتمامی محدوده انتشارخودآن راجذب نماید .

نکته:در مناطقی که هرس شدید روی درخت انجام میگیرد، مقدارنیاز گیاه به کود بیشتر از گیاهانی است که هرس کمتری روی آنها صورت گرفته است و معمولا شاخه ها را به قیم ها بسته و آنها را به حال خود باقی میگذارند بخصوص کود پتاسه برای تولید میوه بسیارضروری است.

 کود کامل مایع(کلاته) مخصوص کیوی  

کود کامل مایع کیوی از جمله محصولاتی است که بیش از ۹۰% تولید آن در باغات مازندران انجام می‌شود. درختی است که به سرما حساس بوده و از لحاظ نیاز به عناصر غذایی به ازت، پتاسیم، گوگرد، فسفر، و منزیم نیاز بالایی دارد.

 ازت: گلوگاه رشد گیاه بوده و کمبود آن به شدت رشد کیوی را کاهش می دهد. کمبود آن ابتدا در برگهای پیر و سپس در برگهای جوانتر دیده می شود زیادی ازت نیز رشد کیوی را کاهش می دهد که بصورت سوختگی بین برگها از حاشیه برگ شروع شده و به رگبرگهای میانی می رسد. از این رو رساندن میزان مناسب و مورد نیاز این عنصر به گیاه در تولید آن نقش فراوان دارد.

فسفر: با کمترین علائم ظاهری کمبود آن در کاهش رشد کیوی موثر می باشد کمبود آن باعث لاغر شدن ساقه‌ها و کوچک شدن برگها می‌شود و زیاد بودن فسفر درگیاه نیز باعث اختلال در جذب عناصری مانند روی می شود. 

پتاسیم: نخستین علامت کمبود آن کاهش رشد گیاه در دوران شکوفه دهی و جوانه زدن است. کمبود پتاسیم در کاهش کیفیت محصول تولیدی و پائین آمدن سلامت و شادابی گیاه و محصول تاثیر فراوان دارد، از علائم کمبود آن به پیچیدگی حاشیه برگها، تغییر رنگ برگ به قهو‌ه‌ای، سوختگی و نکروزه شدن برگها، ریزش برگها و کوچک شدن میوه‌ها می‌توان اشاره کرد. همچنین پوسیدگی شکوفه ها درکیوی تحت تاثیر کمبود پتاسم می‌باشد. کمبود پتاسیم به شدت عملکرد تولید میوه را کاهش داده ، تعداد، اندازه و کیفیت محصول را تحت تاثیر قرار می دهد. 

منزیم: کمبود منزیم به سلامت و شادابی گیاه لطمه شدیدی وارد می‌کند نکروزه شدن‌،تغییر شکل و رنگ شدید و حساسیت شدید گیاه به آفات و بیماریها از مشکلات کمبود منزیم برای کیوی می‌باشد. 

گوگرد: کمبود کوگرد نیز باعث کاهش شدید رشد گیاه و تولید است. عناصر ریز مغزی مانند اهن، روی، منگز، بور، مس و مولیبدن زمانی مطرح می شوند که گیا ه از نظر تغذیه عناصر پرمصرف به خوبی حمایت شود وبرای یک تولید خوب و با کیفیت و همراه با مصرف عناصر پر مصرف، عناصر کم مصرف تأثیر خود رانشان دهند. 

تأثیرعمومی عناصری مانند آهن، روی، مس و … در کیوی بر کیفیت و عملکرد گیاه و محصول آن می باشد، کمبود آنها به کاهش رشد گیاه ، بروز علائم ظاهری در پایین آمدن کیفیت گیاه و محصول تولیدی ، کاهش مقاومت گیاه دربرابر آفتاب و …. دامن می‌زند. علائم کاهش این عناصر به صورت نکروزه شدن برگها ، تغییر رنگ برگها و کاهش رشد گیاه بروز می‌کند. که با یک فرمول صحیح و رساندن مواد غذایی با کود مایع هامون در زمان مناسب به گیاه به افزایش تولید، کیفیت و سلامت گیاه و محصول خود می‌رسیم. 

 میزان مصرف : ۵/۲ الی ۵/۳ لیتر کود را در ۱۰۰۰ لیتر آب حل کرده سپس محلول پاشی انجام شود . محلول فوق قابل جذب از طریق برگ و ریشه می باشد.

     N=14%  ,  P2O5=4%  ,  K2O=8%  ,  Zn=1000ppm  ,  Fe=1250ppm 

,  Mn=700ppm  ,  Mg=2000ppm  ,  B=300ppm  ,  Cu=200ppm 

, Mo=40ppm  

هرس کیوی

برای گل دهی بیشتربایددرخت کیوی راهرس کردکه هرس تابستانه وکندکننده های رشدسبب تحریک گیاه برای گلدهی بیشترمی شودتعدادگل درکیوی بسیارزیاداست ولی تعدادکمی ازآنها به میوه تبدیل می شودازعوامل آن عدم گرده افشانی،سقط جوانه گل،عدم تامین نیازسرمایی،متعادل نبودن نسبت بین برگ ومیوه می باشد.شایدمهمترین مسئله درپرورش کیوی گرده افشانی گل های آن باشدچراکه رابطه مستقیم باتعدادواندازه نهایی میوه دارد.هرس درختان ماده ونر باهم فرق دارند.بازوهای میوه دهنده کیوی،فقط روی شاخه های سال جاری که ازروی شاخه های سال قبل منشعب شده اند بوجودمی آید.عمدتا۶عددازشکوفه های انتهایی شاخه تبدیل به میوه می گردد.شاخه های ایده آل برای تولیدمیوه آنهایی هستندکه درآنهافاصله بین جوانه ها ها کم باشدوجوانه ها خوب رشدنموده وبه طرف بالاقرارگرفته باشند.

انواع هرس کیوی

۱-هرس زمستانه

الف)هرس شاخه های یکساله کامل:این هرس بصورت شاخه های انگوراست راهنمای اصلی جهت انجام این هرس سیم ثابت مرکزی است معمولادرسیستم ستونی تی بار طوری هرس می کنندکه هر شاخه فرعی حدود۲۵تا۴۰سانتی مترازهمدیگر قرارگیرند.تابدین صورت ازتوهم رفتگی شاخه ها وسایه اندازی زیادجلوگیری شوددراین سیستم شاخه های آویزان کناری راتاارتفاع زانو ازسطح زمین قطع میکنندیااینکه انتهای شاخه هارابه طوری که اززمین فاصله مشخصی داشته باشد،هرس میکنند.   

ب)هرس شاخه های جانبی کوتاه:شاخه های باردهنده هردوسال یا سه سال یک بارازنقطه اتصال به تنه اصلی به طورکامل هرس می شود وشاخه های جوان جایگزین آنها می گردد.درزمستان اول شاخه های جانبی راکه حدود هشت جوانه دارند به فاصله ۳۰سانتیمتر قطع می کنند این جوانه ها در بهار همان سال رشد خواهند کرد و از آنها حدود۶ میوه تولید خواهد شد هدف ازهرس زمستانه باقی گذاشتن مقدار کافی شاخه های چوبی یکساله روی درخت تا جوانه ها بطور یکنواخت در سراسر شاخه تقسیم شوند. بدین جهت لازم است در هر مسیری تنها یکسری جوانه باقی گذاشته شود. بهترین زمان هرس اواخرآذرماه بعد از ریزش برگ هاست .هرس شدید  در این زمان باعث  رشد شاخه های جدید زیاد شده و سطح میوه دهی بالا می رود در این  هرس کلیه شاخه های ضعیف و پیچیده را حذف کرده و روی شاخه های انتخاب شده ۳تا۶ جوانه نگهداری می شود.

 ۲-هرس تابستانه:به هرس تابستانه هرس سبزنیزگفته می شوددراین هرس جلوی رشدبی رویه آن گرفته می شودوشاخه های زیادبلند وبهم پیچ خورده وخشکیده قطع می شود.                                                                                                                                                      

آفات

شپشک توت یک آفت بسیار خطرناک و پلیفاژ در بسیاری از کشورهای جهان است . این حشره با داشتن بیش از ۴۰ میزبان در بسیاری از باغات دنیا در گروه آفات درجه یک جای گرفته است . این آفت از سال ۱۳۴۳ همراه با نهال های توت خارجی وارد استان گیلان گردید و همراه با گسترش نوغانداری و انتقال نهال های توت به سایر استانهای کشور، هم اکنون تمامی توتستانهای ایران آلوده به این آفت هستند. خطر عمده آن گسترش و اشاعه بر روی درختان میوه مانند کیوی، هلو، گردو در نقاط مختلف کشور است. مشکلات عدیده ناشی از سموم نباتی و عدم کارآیی لازم آنها بر روی این سپردار، بررسی قدرت پارازیتیسم دو گونه زنبور پارازیتوئید به نامهای ‏‎Encarsia berlesei‎‏ و ‏‎E. faseiata‎‏ را ایجاب می نماید .بیماری بعدی که باعث خسارت درختان کیوی میشود شانگهای است وهمچنین پوسیدگی ریشه که درخاک های مرطوب وسنگین اتفاق می افتد. توضیحات  کامل تر به همراه تصویردر بخش تغذیه و آفات وبیماری  ها داده می شود.

نگهداری میوه کیوی

اگر کیوی شما نارس وسفت است یک عدد سیب کنار کیوی ها قرار دهید وانها را داخل ظرفی ریخته ودر یخچال قرار دهید.

هنگام خرید این میوه نمونه‌ای از آن را در میان انگشتان خود قرار دهید و درصورتی که بر اثر فشار جزیی، نرمی زیر دستان خود احساس کردید از خریدن آن صرف‌نظر کنید. این میوه را می‌توانید در دمای اتاق نگهداری کرده، آن‌را به مدت چند روز ذخیره کنید. هرگز این میوه را کنار سیب، گلابی و سیب زمینی قرار ندهید، زیرا از این میوه‌ها گازی متصاعد می‌شود که موجب رسیدن بیش از اندازه این میوه می‌شود. به علاوه، توصیه می‌شود هیچ‌گاه کیوی بسیار نرم یا لک دار نخرید؛ اما در صورتی که میوه شما نارس است می توانید آن را در کاغذ همراه میوه‌هایی نظیر سیب، گلابی یا موز قرار دهید تا فرآیند رسیدن تسریع شود. هرگز به اندازه میوه توجه نداشته باشید، زیرا در میزان مواد مغذی موجود در آن تأثیری ندارد. تصور نکنید میوه درشت‌تر دارای مقدار بیشتری ماده مغذی است و ارزش تغذیه ای بیشتری دارد .

هشدار

این میوه از میوه‌هایی محسوب می‌شود که دارای اگزالات هستند. اگزالات ترکیبی است که وقتی وارد بدن می‌شود، در مایعات بدن باقی می‌ماند و موجب بروز عارضه در اعضایی نظیر کلیه‌ها و کیسه صفرا می شود. به این  منظور این میوه برای افرادی که مستعد سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا هستند باید با احتیاط میل شود. به علاوه، اگزالات موجود در این میوه، مانع جذب کلسیم می‌شود. به این دلیل نباید حداقل ۲ تا ۳ ساعت قبل و بعد از مصرف لبنیات و حتی قرص‌های کلسیم این میوه را تناول کرد تا مانع جذب این ماده مغذی نشود.

کاشت و داشت و برداشت ازگیل (کنوس)

گیاه شناسی ازگیل

ازگیل: (نام علمی: Mespilus germanicaسه هزار سال پیش در جنوب دریای خزر در مناطق گیلان و مازندران در ایران کشت می‌شد. ۷۰۰ سال پیش از میلاد به یونان و در ۲۰۰ پ. م به روم رسید. کاشت این میوه از طریق رومی ها در بقیه اروپا گسترش یافت. دارای ترکیباتی نظیر اسید مالیک و اسید سیتریک می باشد در زبان تالشی سر،زر یا فتر، در زبان گیلکی به آن کونوسکُنوس، و در زبان مازندرانی کنس و کندس می‌گویند.

گیاه ازگیل درخت کوچکی است که ارتفاع آن حدود ۶ متر ، شاخه های آن خاردارد، در جوانی خزی و رفته رفته صاف می شود. از مشخصات اختصاصی آن این است که دارای ریشه ای عمودی و پوست خاکستری نقره ای است. برگهای آن بیضی کمی کشیده نوک تیز کناره برگ ها بی دندانه یا چند دندانه دارد و ابعاد آن ۱۳-۱۰ × ۵-۳ سانتی متر تغییر می کند. روی برگ سبز تیره پشت برگ سبز خاکستری گل های آن سفید درشت منفرد بدون پایه و میوه آن گرد و کروی و گاهی گلابی شکل و قهوه ای رنگ است. روی پوست میوه کرک های نمدی مخملی و عدسک های سفید دیده می شود. قطر میوه در گونه های وحشی به ۲٫۵ سانتی متر و در ارقام پرورشی به ۵.۵ سانتی متر یا بیشتر هم می رسد. چوب آن سخت و بی رنگ حنایی روشن است . از چوب آن روستائیان عصا و داس و چوب دستی درست می کنند. چوب دستی پر گره درویشان معمولا از چوب ازگیل تهیه می شود.

جنس ازگیل دو گونه دارد که اولی همان ازگیل معمولی با نام علمی Mespilus germanica است. این گونه بومی جنوب غربی آسیا و احتمالا جنوب شرق اروپا است اما منشاء آن را ایران می دانند. گونه دیگر M.canescens، اخیرا در آمریکای شمالی کشف شده است. 
 گیاه ازگیل به شکل درخت پاکوتاه یا بوته های بلند است و متعلق به خانواده رزها است. 
 برگ ها پیش از خزان شدن به رنگ قرمز درمی آیند. گل های سفید پنج گلبرگی آن در بهار شکوفه می دهند. گل های ازگیل هرمافرودیت هستند یعنی هم دارای اندام های نر و هم اندام های تولید مثلی ماده اند و توسط زنبورها گرده افشانی می شوند. گیاه ازگیل خودبارور است.

شرایط مناسب برای کشت ازگیل:

در حال حاضر ازگیل در همهٔ جنگل‌های شمال ایران از ارسباران تا گلی داغ و چناران از بجنورد ودر همهٔ بلندی‌های کرانه‌های دریا در دامنه جنوبی البرز و مناطق استپی می‌روید. ازگیل در مکانی سایه روشن در جنگل های آفتابگیر رشد می کند و خاک مرطوب، سبک و شنی با خاک برگ یا خاک سنگین رسی و به خوبی زهکشی شده را می پسندد.

عموماً بر روی خاک های عمیق ، مستقر و طالب خاک های عمیق و حاصلخیز است .بهترین رویشگاه های این گونه در ارتفاعات ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ متر از سطح دریا واقع گردیده است ولی در ارتفاعات بالاتر از ۲۰۰۰ متر از سطح دریا گسترش می یابد میوه کروی شکل و قهوه‌ای رنگ درخت ازگیل بسیار سخت و اسیدی است و تا زمانی که خوب رسیده نشود قابل خوردن نیست. گوشت ازگیل پس از رسیدن از رنگ سفید به قهوه‌ای تغییر می‌یابد و کاملاً نرم و شیرین می‌شود و مردم به آن خرمای گیلان نیز می گویند. ازگیل را به صورت خام به عنوان میوه ای لذیذ، مطبوع و تقویت کننده مصرف می کنند. از ازگیل جهت تهیه شربت و کنسرو ازگیل نیز استفاده می‌شود.

۱-پایه:

تکثیرازگیل

پایه های مورد استفاده جهت تولید نهال ازگیل ازگیل وحشی (ازگیل ترش جنگلی)، زالزالک، سرخ ولیک، سیاه ولیک، به وگلابی می باشد.

الف: پایه ازگیل وحشی (ازگیل ترش):

درختچه ای است خاردارکه میوه آن به اندازه فندق واندازه درخت آن نسبت به سایر پایه ها بزرگتروباروری بهتری دارد(شکل۲) ودرخاکهای جلگه ای مرطوب ومیانکوه شمال کشور والبرزکارایی بهتری دارد.همچنین این پایه نسبت به تنش های محیطی عمرطولانی تری نسبت به سایرپایه ها دارد امابذرآن بخاطرضخامت زیادپوست آن به سختی سبزشده وبرای سبزشدن باید سرمای۲زمستان راسپری نماید.

شکل۲


ب:زالزالک:

 سیستم ریشه آن عمیق و سرعت رشدش متوسط است سرما را تحمل می کند ولی گرمای خشک و بیش از حد را نمی پذیرد. در نواحی ساحلی رشد کرده ولی میوه دهی و رنگ پائیزی درخشانی نخواهد داشت.خاک های سبک لومی،شنی غنی با زهکش خوب و زمینه آهکی را ترجیح می دهد. خاک های قلیائی و خشکی را نیز تحمل می کند. زالزالک نیز با پوسته نسبتا ضخیمی که دارد امکان سبزشدن آن در مناطق معتدله سال اول کم بوده ولی در مناطق با زمستان های سرد ایران امکان سبزشدن درسال اول وجود دارد. (شکل۳)

شکل۳

ج:ولیک:

در سراسر اروپا,آفریقای شمالی و آسیا پراکنده و در بریتانیا فراوان است. در ایران در نواحی مختلف البرز, رضاییه, بروجرد, گرگان اراک, کلاردشت, شمال تهران و کرج نواحی جنگل گیلان ، مازندران ، آذربایجان ، باختران و لرستان می روید بسته به رنگ میوه آن «سیاه ولیک» و«سرخ ولیک»نامیده می شود.

سیاه ولیک: 

اقلیم سرد وگرم را به خوبی تحمل می کند آفتاب کامل موجب رشد و متراکم شدن این گیاه می شود به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد خاک شنی سبک را که با مقداری مواد آلی تقویت شده باشد ترجیح میدهد و تحمل بهتری به خشکی دارد.(شکل۴)

سرخ ولیک:

گیاهی است که به آسانی رشد می کند و شرایط نامساعد محیطی را به خوبی تحمل می کند.این گیاه خاک لومی ,آهکی و رسی با قابلیت نگهداری رطوبت زیاد را ترجیح می دهد.کاشت این گیاه در خاک مرطوب با موفقیت همراه است اما خشکی را هم به خوبی تحمل می کند. سرخ ولیک گیاه بسیار مقاومی است و دمای زیر ۱۸ درجه سانتی گراد, آلودگی محیط و بادهای شدید را به خوبی تحمل می کند.(شکل۵)                                                                                                                                                                                           تکثیر گیاه ولیک به صورت بذر صورت می گیرد بهترین زمان کاشت آن در هوای سرد پاییزی است. جوانه زنی بذرها بسیار کند است به همین علت آنها را به مدت ۳ماه در دمای ۱۵درجه سانتی گراد نگهداری می کنند و بعد از آن به مدت ۳ماه دیگردر دمای ۴درجه سانتی گراد سرمادهی می کنند با رعایت کردن این مراحل بذرها بعد از گذراندن۲زمستان ( بعداز۱۸ماه) جوانه می زند. البته قلمه های نیمه خشبی آنرا نیز میتوان در پاییز از بوته گرفت و کاشت.

شکل۵                                                                                       شکل ۴

د:گلابی:

در جنس گلابی، حدود ۲۰ گونه مختلف وجود دارد که اکثر آن ها فاقد میوه خوراکی می باشند و تنها برای پایه به کار می روند. گلابی از میوه های دانه دار به شمار می آید. شاخه برخی از ارقام گلابی خاردار بوده، برگ های اره ای و مضرس یا حاشیه صاف دارند درختان گلابی خاکهای شنی رسی و عمیق با تحت الارض نفوذ پذیر برای کشت گلابی مناسب اند در خاک های خشک و آهکی پایه های گلابی وحشی مناسب هسنتد و در خاک های زهکشی شده از پایه های بذری گلابی استفاده گردیده ( شکل۶) سرمای مورد نیاز گلابی برای اغلب ارقام بین ۶۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت حرارت زیر ۷  درجه سانتیگراد می باشد گلابی در زمستان تا دمای ۲۵-  درجه سانتیگراد را تحـمل می کند در ضمن گونه های مختلف گلابی گرمای تابستان را نیز تحمل می کنند نیاز آبی گلابی در حد متوسط است و شرایط نامناسب رطوبت را تحمل می کند. خاکهای سنگین و خاکهایی با PH بالای ۵/۷ و آهکی برای این گیاه مناسب نیستند.

شکل ۶

ی:به:

خاکهای نیمه سنگین رسی و شنی برای کشت درخت بِه مناسب است. خاکهای آهکی موجب عدم جذب آهن و ابتلا به زردی می شود که این حالت در اراضی سنگین و زه دار هم مشاهده می شود. بِه، به شوری خاک و آب مقاومتر از سایر میوه های دانه دار است. بِه تا حدودی به خشکی مقاوم است اما چون پایه به از خود ازگیل ضعیف تر می شود معمولا ازآن کمتر استفاده می شود.

نشاهای این گیاهان را( ازگیل وحشی، زالزالک، ولیک) را بعد از گذراندن ۲سال و سبز شدن آن، در زمستان برای سهولت درانجام پیوند به خزانه دوم که یا به صورت زمینی( کرتهای طولی که فاصله هرردیف ازهم ۴۰تا۵۰سانتی متراست) و یا به صورت گلدانی است انتقال می دهیم و بعد از انتقال آنها را آبیاری میکنیم تا آماده پیوند شوند.

۲-آماده سازی بستر 

نکته: پایه های مناسب جهت تولیدنهال ازگیل شامل  ازگیل وحشی، زالزالک و ولیک، گلابی و به می باشد. که بذر این پایه ها را در کرتها می پاشند بطوری که فاصله هر بذر از هم ۲-۳ سانتی متر باشد بعد از سبز شدن آن نشاها را به خزانه دوم که یا به صورت کرتی که فاصله هر ردیف ازهم ۴۰ تا۵۰سانتی متر و فاصله هرنشا ازهم۱۰سانتی متر می باشد و یا به صورت گلدانی انتقال می دهند. اما در گلابی و به بذرها را می توان از همان اول در کرت های طولی، طوری پاشید که فاصله هر ردیف ازهم۴۰ تا۵۰سانتی متر و فاصله بذرها در هر ردیف ۱۰ سانتی متر باشد تاعمل پیوند به سهولت انجام گیرد( دراین روش نیازی به انتقال به خزانه کرتی دوم نیست) و یا اول در کرت های آماده شده طبق روش بالا، بذرپاشی می کنند و بعد از سبز شدن آن، نشاها را به خزانه دوم به صورت گلدانی انتقال می دهند.  

از اوایل دی ماه بذرهای موردنظر درکرتهای طولی که سطح زیرین آنرا ماسه ۶/۰ به عمق ۱۰سانتی مترجهت زهکشی وجلوگیری از ماندابی،سطح میانی آنراکود دامی پوسیده ،ماسه بادی وخاک هوموسی به نسبت ۱/۳که به اندازه ۱۵تا۲۰سانتی مترترکیب شده وسطح بعدی آن رایعنی همان سطحی که بذر را روی آن می پاشند ازماسه بادی تشکیل شده است می پاشند(بذرهارا بطوری که ازهم ۲تا۳ سانتی متر فاصله داشته باشند می پاشند) . بعد از اتمام بذرپاشی مقدار ۲-۱ سانتی متر ماسه بادی را روی بذرها می ریزند و با آبیاری ملایم جهت چسبیدن بذر به بستر و خروج هوا از حفره ها عملیات بذرپاشی تمام می شود. برای کشت تجاری آن معمولا بذرها را برای مدت کوتاهی در اسید سولفوریک می خوابانند تا پوسته بذر باز شود البته این کار بایستی با دقت زیاد انجام شود و گر نه بذر آسیب می بیند. باغداران خانگی می توانند به جای اسید، بذرها را به مدت ۲۴ ساعت در آب گرم بگذارند و سپس به مدت ۲ تا ۳ ماه در محلی سرد با دمای ۱ تا ۵ درجه سانتی گراد نگه دارند.

  از اوایل دی ماه بذرهای مورد نظر در کرتهای طولی که سطح زیرین آن را ماسه ۶/۰ به عمق ۱۰سانتی مترجهت زهکشی و جلوگیری از ماندابی، سطح میانی آنراکود دامی پوسیده ، ماسه بادی و خاک هوموسی به نسبت ۱/۳که به اندازه ۱۵ تا۲۰سانتی مترترکیب شده و سطح بعدی آن را یعنی همان سطحی که بذر را روی آن می پاشند از ماسه بادی تشکیل شده است می پاشند (بذرها را بطوری که ازهم ۲تا۳سانتی متر فاصله داشته باشند می پاشند). بعد از اتمام بذرپاشی مقدار ۲-۱ سانتی متر ماسه بادی را روی بذرها می ریزند و با آبیاری ملایم جهت چسبیدن بذر به بستر و خروج هوا از حفره ها عملیات بذرپاشی تمام می شود. برای کشت تجاری آن معمولا بذرها را برای مدت کوتاهی در اسید سولفوریک می خوابانند تا پوسته بذر باز شود البته این کار بایستی با دقت زیاد انجام شود و گر نه بذر آسیب می بیند. باغداران خانگی می توانند به جای اسید، بذرها را به مدت ۲۴ ساعت در آب گرم بگذارند و سپس به مدت ۲ تا ۳ ماه در محلی سرد با دمای ۱ تا ۵ درجه سانتی گراد نگه دارند.

شکل۷

۳-پیوند


نوع پیوندی که به طور معمول بر روی پایه ازگیل انجام می شود پیوند شکمی است که در تابستان (شکل۸) و پیوند اسکنه ای در زمستان است.(شکل۹)

در روش پیوند اسکنه ای ممکن است پایه و پیوندک دارای قطر مساوی باشند و یا پیوندک نازکتر باشد . طول پیوندک باید درحدود ۸ سانتیمتر بوده و لااقل سه جوانه داشته باشد و محل قطع پیوندک کنار جوانه باشد. پیوندک در هنگام استراحت گیاه از شاخه یکساله گرفته می شود. روش کار بدین ترتیب است که سر پایه را قطع کرده، در امتداد قطرسطح برش یک شکاف عمودی به طول ۵ سانتیمتر ایجاد می کنند و دو پیوندک را که ته آنها به شکل گوه ای است بریده شده است در دو طرف آن قرار می دهند. به طوری که لایه های زاینده پایه و پیوندک بر روی هم قرار گیرند دراین روش محل پیوندک و نوک آن باید با چسب پیوند پوشانیده شود تا ازنفوذ آفات و بیماری به پایه و پیوندک جلوگیری شود همچنین رطوبت خود را ازدست ندهند.

شکل۸                                                                  شکل۹

احداث باغ

بعدازانتخاب زمین برای احداث باغ گودال هایی با ابعاد۶۰*۵۰ وبافاصله ۴*۴،۴*۵و یا ۵*۵ایجاد میکنند و ریشه های اضافی آن را هرس کرده(هرس ریشه به منظور تحریک سیستم ریشه ای قوی و بهبود سریع نقاط زخمی شده توصیه می شود) و نهال را در گودال قرار میدهند و برای پرکردن گودال ها می توان از مخلوط  ۳/۱خاک هوموسی، ۳/۱ماسه، ۳/۱کود دامی استفاده کرد عمق کاشت نهال باید طوری باشد که از گود افتادن طوقه نهال که باعث خفتگی نهال می شود جلوگیری به عمل آید باید توجه داشت که محل پیوند و پیوندک در داخل خاک قرار نگیرد زیرا که باعث خنثی شدن اثر پایه می گردد و به دنبال آن پیوندک ریشه دارمی گردد. در نقاط  بادخیز بایستی دقت کرد که پیوندک روبه باد باشد تا از شکسته شدن آن جلوگیری به عمل آید.

بعد از کاشت برای هر نهال یک داربند زده و نهال را تا ارتفاع ۸۰ سانتی متری برای تشکیل شاخه های جانبی هرس میکنند بالافاصله بعداز کاشت نهال را آبیاری میکنندچون درخت ازگیل دارای رشد کنندی میباشد برای استفاده بیشتر وبهتر از زمین میتوان فاصله کاشت آن را تا ۲*۲،۲*۵/۲ و ۵/۲*۵/۲ کاهش داد و بعد از ۶ تا ۷ سال یکی در میان قطع کرد(شکل۱۰)

هرس

درخت ازگیل همانند درخت به بوده و خصوصیات مشابه و نسبتا مشترکی با یکدیگر دارند و تقریبا گیاهی کم توقع می باشد. درخت ازگیل را بصورت نیمه پابلند و درپاره ای موارد که شرایط زیستی مناسب باشد بصورت پابلند نیز پرورش می دهند.

معمولا درختان نیمه پابلند و پابلند را می توان بطور آزاد و کروی پرورش برروی پایه های متوسط داد. هرس درختان ازگیل همانند درختان به می باشد و لازم است هرساله پس ازفرم گرفتن و رشد و نمو کافی درخت، شاخه های زائد و یا درهم پیچیده را هرس نمود. ولی بطور کلی از نظر باردهی عملیات اختصاصی روی روی آن صورت نمی گیرد برای ایجاد تعادل بین اندامهای بیرونی و ریشه لازم است برحسب میزان رشد شاخه های چوبی شده که حامل شاخه های بارده نمی باشند و بیشترحالت مصرف کننده دارند، آنها را هرس نماییم. برای اینکه نور و هوا بقدار کافی بداخل تاج درخت برسد، معمولا پاره ای ازشاخه های میانی که بصورت نابجا قرارگرفته است با عمل هرس زمستانه آنها را حذف می کنیم. از آنجائی که درختان ازگیل دارای رشد سالیانه ضعیفی هستند عملیات هرس کمتر و یا اصولا  صورت نمی گیرد. چون در صورت اجرای هرس خسارت فراوانی به میزان محصول وارد خواهد آورد. اما چون پس از چند سال به علت سنگینی شاخه ها و زیادی محصول خطر شکستن شاخه ها وجود دارد بنابراین بایستی هر سه یا چهار سال یک بار شاخه های اضافی، خشک شده و مریض را قطع و حذف نماییم. اصولا قدرت رویشی درختان رابطه مستقیمی با پایه های آن دارد.

رشد نهال های پیوندی

خواص گیاه ازگیل:

ازگیل شامل آب٬ قند ٬اسیدهای آلی (اسید مالیک -اسید سیتریک – اسید تارتاریک)٬ تانن٬ لعاب٬ اسید بوریک است.هسته ی ازگیل به علت داشتن اسید سیانیدریک، عنصری سمی است و باید از خوردن آن اجتناب کرد.ازگیل سرشار از ویتامین‌های «ب» و «ث»است.خواص دارویی ازگیل از روزگاران بسیار دور مورد توجه بوده. بقراط ازگیل را برای مبتلایان به ترشی معده و مدفوع سوزان و عوارض تب نافع می‌پنداشت. درمان آبسه دهان و گلو با جوشاندهی برگ ازگیل -درمان آنژین با جوشانده برگ آن -درمان برفک با برگ آن-درمان سالک با جوشانده برگ -درمان اسهال بچه‌ها با جوشانده برگ -منظم کننده کار روده‌ها -جوشاندهٔ برگ ازگیل ورم گلو و ناراحتی های حلق را از میان می‌برد. بطور سنتی در گیلان از “آب کونوس” برای درمان دهان درد استفاده می شده است. در درمان اسهال ساده-خونریزی داخلی -ورم روده-زخم دهان -تورم مخاط گلو با مضمضه آب برگ درخت ازگیل سودمند است.

کاشت داشت برداشت مرکبات

کاشت ، داشت و برداشت مرکبات

مقدمه:

مرکبات یکی از مهمترین میوه های گرمسیری  و  نیمه گرمسیری جهان است . کشور ایران با تولید تقریبی چهار  میلیون تن مرکبات با سطح تقریبی ۲۶۰ هزار هکتار و متوسط عملکرد ۱۸ تن در هکتار جزو ۷ کشور عمده تولید کننده این محصول در دنیا می باشد.

 گیاهشناسی مرکبات:

گونه های تجاری مرکبات با نام علمیcitrusازخانواده روتاسه Rutacaeعموما  درخت یا درختچه ای همیشه سبز (به جزء نارنج سه برگ یا پونسیروس) شامل ارقامی چون پرتقال، نارنگی، لایم، نارنج، گریپ فروت و … می باشد. 

شرایط محیطی مورد نیاز مرکبات:

خلاصه : مرکبات در شرایط گرمسیر (همانند مناطق مرکزی و جنوب ایران) و نیمه گرمسیری (شمال ایران) قابلیت رشد داشته که در این مناطق شروع رشد این گیاه (در بهار) ۵-۱۲ درجه سانتیگراد و مناسبترین دما برای حداکثر رشد ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد می باشد. خاکهای سبک شنی رسی با۵phتا۷عموما برای توسعه کشت مرکبات مناسب می باشند. با توجه به موارد ذکر شده در شمال ایران خطر سرما و بالا بودن سطح آب زیرزمینی و در جنوب مشکل گرما، شوری و کم آبی وجود داشته که در توسعه کشت و احداث باغات مرکبات باید مورد توجه قرار داد.

      

  عوامل محیطی:     

واکنش درختان میوه به عوامل محیطی ، به دلیل چند ساله بودن و نحوه رشد و باروری آنها ، تا حدودی با سایر گیاهان متفاوت است . از آنجا که درختان مرکبات ، پس از بالغ شدن ، حجم زیادی پیدا می‌کنند و باید با فواصل به نسبت زیادی از یکدیگر کشت شوند ، تغییر  دادن عوامل تشکیل‌ دهنده محیط رشد و  مناسب کردن آنها برای گیاهان کاشته اغلب اگر ناممکن نباشد ، بسیار دشوار است . در نتیجه ، باید کوشش شود تا محیط کشت این گیاهان از ابتدا مناسب باشد مهم‌ترین عوامل محیطی ، که نحوه رشد و میزان محصول یک درخت را تعیین می‌کند عبارتند از :

الف – دما

همانند سایر گیاهان ، درختان مرکبات برای رشد و تولید محصول نیازمند یک دامنه گرمایی و ی  ک دمای مناسب ویژه خود هستند . افزون بر این ، دما در زندگی درختان مرکبات اثرهای ویژه دیگری نیز دارد . از آن جمله ، درختان باید در طول زمستان به تعداد ساعت‌های معین ، دمایی بیشتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد دریافت کنند تا از حالت استراحت بیرون آمده آغاز به رشد کنند . این امر ، یکی از مهم‌ترین عوامل محدود کننده مناطق کشت درختان مرکبات می‌باشد ،‌ بدین معنی که : اگر سرمای لازم تأمین نگردد در بیشتر موارد جوانه‌های گل در بهار نمی‌شکفند و محصولی به دست نخواهد آمد .

بااین وجودمرکبات درختانی حساس به دمای زیرصفردرجه ویخبندان هستنداثر بسیار مهم دیگر دما بر درختان سرمازدگی بهاره است . بسیاری از نقاط دنیا ، با وجود برخورداری از دامنه دمایی و میزان سرمای مناسب برای کشت درختان ، به دلیل داشتن سرمای دیررس بهاره که به طور معمول پس از شکوفایی جوانه‌ها بروز می‌کند و موجب سرمازدگی گل‌ها و گاهی میوه‌ها می‌شود ، برای مرکبات مناسب نیستند . از دیگر عوامل دمایی که مؤثرند می توان از نوسان دمایی یا تفاوت زیاد دمای شب و روز (که رشد درختان را مختل می‌سازد) و تگرگ (که به برگ‌ و میوه‌ها آسیب وارد می‌آورد ) نام برد گیاهانی که با مقادیر بهینه و متعادل عناصر غذایی رشد می کنند می توانند دماهای پایین را بهتر تحمل کنند و آسیب های ناشی از سرما در آنها خیلی سریع بهبود می یابد یک گیاه سالم نقطه یخبندان پایین تری دارد دمای بهینه برای رشد مرکبات ۳۰-۲۰ درجه سانتی گراد است. در مرکبات یخبندان های ملایم موجب آبگزشدن برگها یاپیچیدگی موقت برگ میشود.درمواردی که یخبندان شدیدنباشدکه موجب مرگ کامل برگ هاشود،ممکن است لکه های بافت مرده کوچکی درپهنک برگ ظاهرشود.این نواحی بافت مرده اغلب مورد حمله بیماری آنتراکنوز قرارمی گیرند.چنانچه دماپایین تر یا دوره یخبندان طولانی تر باشد نشانه پیش رونده آسیب سرما ازجمله ریزش برگ ها ،مرگ سرشاخه هاوحتی مرگ تنه درخت ممکن است روی دهد.هرگاه به فاصله کمی بعدازیخبندان برگ خزان کنند،شاخه ای که برگ هایش ریخته است ازبین نمی رودوبرگ های نورسته جدید روی شاخه که چوب آن ازبین نرفته است می روید.پوست شاخه های بی برگ وسرشاخه های کوچک بدون برگ دراثرسرماترک می خوردسرمای صفردرجه سانتی گرادبه برگ های مرکبات صدمه می زند،هنگامی که دما هوابیش از۴ساعت پایین تراز۲درجه سانتی گرادزیرصفر باشدمیوه دچارخسارت سرمازدگی می شود .در دمای ۸-  و ۹- درجه شاخه ها خشک و افت دما درمحدوده ۱۰-تا۱۲-درجه سانتی گرادبمدت ۱۲ساعت درباغ مرکبات موجب صدمه شدید به تنه وشاخه شده ودرصورت تداوم موجب نابودی درخت می شود.

اما چنانکه ذکر گردید نارنج سه‌برگ می‌تواند ۱۷- درجه سانتی‌گراد را تحمل کند و موجب افزایش مقاومت درختان پیوند شده بر روی این پایه گردد. حساسیت مرکبات در مقابل سرما متغیر بوده، بالنگ حساس‌ترین آنها می‌باشد. مقاومت لیمو و گریپ فروت بیشتر از بالنگ می‌باشد و مقاوم‌ترین مرکبات در برابر سرما پرتقال و نارنگی بشمار می‌آیند که در برخی مواقع ۱۱- درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کنند. گرماهای بیش از حد به میوه‌ها آسیب وارد کرده وبعضاً به دلیل خشکی زیادباعث ایجاد ترک میوه درشهریورماه باشروع باران پاییزه موجب ریزش آنها می‌شود .

  علایم سرمازدگی ویخبندان درمرکبات

۱-آسیب یخ زدگی خیلی ملایم بروی برگ مرکبات(برگ ها روی درخت باقی مانده،بطوریکه لکه های بافت مرده برروی آنها ایجاد ودچارپیچیدگی برگ می شود)                                                                                                         

۲-خسارت یخ زدگی ملایم در برگ مرکبات(برگ ها برروی درخت باقی مانده،بطوریکه لکه های بافت مرده ناحیه وسیع تری ازبرگ را دربرمی گیرد)

۳-خسارت نیمه شدید یخ زدگی (ریزش پهنک برگ به طوری که دمبرگ ها به ساقه متصل باقی می مانند)

۴-خسارت شدیدیخبندان(برگ هاپیچ خورده وبه رنگ برنزی مایل به قهوه ای درآمده وازبین رفته ومتصل به ساقه باقی می مانند،خسارت شدیدی به تنه ودیگر قسمت های چوبی گیاه وارد می شودوباعث مرگ کامل درخت می شود.

۵-خسارت شدیدیخبندان برروی تنه(ترک برداشتن طولی وبرگشتن پوست قسمت های چوبی براثرازبین رفت لایه کامبیون)

۶-خسارت سرمازدگی ویخبندان برروی برگ های نابالغ باعث سوختگی وپیچ خوردن سرشاخه میشود.

وجودلکه های بافت مرده  برروی برگ ویاحتی ریزش برگ بلافاصله بعدازیخبندان بیانگر این است که درخت مجددا رشد خود را ازسرمی گیرد.در مواردی که ۹۰درصدبرگ های درخت دچارریزش شونداما به ساقه آسیبی وارد نشده باشد،درخت درصددظهور جوانه های جدیدبرآمده وتولید گل های فراوان میکند،بااین وجوددرصدتشکیل میوه بسیارکم تاصفر خواهد بود(به علت ازدست رفتن تعدادقابل توجهی از برگ های درخت براثریخبندان)اگرریزش برگ ۳۰درصدیاکمتر باشد،احتمال تشکیل میوه به طور نرمال انتظار میرود.

درخسارت ناشی ازیخبندان های ملایم برگ ها ظاهری پژمرده وآویزان به خود می گیرندکه بعدازمدتی ظاهرطبیعی خود را بدست می آورند (تنش قابل برگشت). اما در خسارت ناشی از یخبندان شدید، برگ ها همچنان به ساقه متصل هستند خشک و شکننده شده و بعد از مدتی شروع به ریزش می کنند ( تنش غیرقابل برگشت)  

 ب  نور

آزمایش‌های مختلف ثابت کرده که به غیر از توت‌فرنگی ، سایر میوه‌ها برای گل انگیزی به طول روز (نور گاه) حساس نیستند و تنها اثر این عامل روی آنها کمتر و یا بیشتر کردن دوره فتوسنتز در هر روز می‌باشد . بر خلاف طول روز ، شدت نور در رشد و باروری درختان بسیار مؤثر است . تغییر دادن شدت نور در سطح باغ کاری غیر عملی است و تنها راه نور رسانی کافی به درون درخت ، دادن شکل و تراکم مناسب به شاخساره آن است . از اثرهای بسیار مهم نور در درختان میوه ، ایجاد رنگ در میوه‌هاست .

برای مثال در میوه‌های پرتقال خونی ، اگر شدت نور (بویژه در دو – سه ماه آخر فصل رشد) کافی نباشد تولید رنگ سرخ دچار اختلال می‌گردد و به این دلیل پیشنهاد شده است که در مناطقی که پاییزی ابری یا مه آلود دارد ، به جای پرتقال خونی ، از نوع نارنجی آن  کشت گردد .

پ – موقعیت محل

مجموعه عوامل عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، و مقدار شیب زمین، موقعیت محل را تشکیل می دهند. اثر این عوامل ، در درجه اول روی مقدار دمای محیط و در درجه دوم روی شدت نور است . بدین ترتیب که هرچه عرض جغرافیایی بیشتر باشد چون نور خورشید با زاویه کمتری به سطح زمین می‌تابد ، میزان دمای محیط و شدت نوری که در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد کمتر می‌شود . زیاد شدن ارتفاع از سطح دریا نیز باعث کاهش دمای محیط می‌گردد و در نتیجه گاهی مناطق شمالی تر ولی کم ارتفاع‌تر ( مانند خوزستان ) از مناطق جنوبی‌تر ولی مرتفع تر (مانند فارس) گرم ترند . شیب زمین بر حسب جهت آن می‌تواند بر دما اثر مثبت و یا منفی داشته باشد . در نیمکره شمالی ، ‌شیب‌‌های رو به جنوب حداکثر مقدار نور خورشید را دریافت می‌دارند. 

اینگونه زمین‌ها در بهار زودتر گرم می‌شوند ، در تابستان گرم تر و خشک ترند ، و در پاییز دیرتر سرد می‌گردند . بنابراین در مناطق سردسیر ، خطر سرمازدگی زمستانه این زمین‌ها کمتر ولی از نظر سرمازدگی بهاره ( سرمازدگی گل‌ها ) بیشتر است و در جمع ، فصل رشد طولانی تر در اختیار گیاه قرار می‌گیرد . مثال بارز این نوع زمین‌ها ، زمین‌های واقع در شیب‌های رو به جنوب دامنه البرز در کنار دریای مازندران است که از سایر نقاط آن منطقه برای کشت مرکبات مناسب تر است .

شیب‌های رو به شمال ، درست بر عکس شیب‌های رو به جنوب عمل می کنند و در مناطق گرم تر ( مانند استهبان و نیریز فارس ) برای کشت درختان خزان‌دار می تواند مفید افتد . ( مانند نارنج سه برگچه ای ) شیب‌های رو به شرق و یا غرب ، حد واسط دو نوع دیگر هستند .

در نقاطی که احتمال بروز سرمای دیررس بهاره زیاد است ، باید کوشش شود تا حد امکان باغ‌های میوه در زمین‌های شیب‌‌دار احداث گردند . دلیل این امر سنگین‌تر بودن هوای سرد نسبت به هوای گرم است که روی سطح شیب‌دار می‌لغزد و در نقاط گود و کفه‌ها جمع می‌گردد و به گیاهان موجود در آنها آسیب‌ می‌زند . نمونه بارز این شکل در جهرم در مورد مرکبات و در نیریز در مورد بادام دیده می‌شود که سرما ، به دفعات ، درختانی را که در کفه بوده‌اند از بین برده در حالی که به درختان مجاور آسیب وارد نشده است .

ت – خاک

 بیشتر درختان مرکبات به بافت خاک حساسیت زیادی نشان می‌دهند و اگر خاک دارای ژرفا (عمق) و زهکشی کافی بوده و از pH مناسبی نیز برخوردار باشد به خوبی در آن رشد کرده محصول کافی می‌دهند . البته لازم به تذکر است که خاک‌های سبکتر بطور معمول از خاکهای سنگین‌تر ، کم رطوبت‌تر بوده و به همین دلیل در بهار زودتر گرم و در پاییز دیرتر سرد می‌شوند و چون از تهویه بهتری نیز برخوردارند ، در صورت وجود آب و مواد غذایی کافی ، درختان میوه ، در آنها بیشتر رشد می‌نمایند .

در بررسی خاک ، به منظور احداث باغ ، نکاتی که از اولویت برخوردار هستند :

سنگینی خاک 

ژرفای خاک،

میزان رطوبت 

 ژرفای سطح آب زیرزمینی

میزان نمک‌های محلول (شوری) خاک است.

کمبود مواد معدنی و آلی ، و تا حدودی هم نامناسبی خاک ، را می‌توان با افزودن مواد مورد نیاز به خاک ، جبران کرد . در صورتی که ژرفای خاک کم باشد ، می توان چنانکه در جهرم مرسوم است گودالهایی با ابعاد ، به نسبت بزرگ ( حدود ۲ متر ) حفر و آنرا با خاک مرغوب پر کرد و درخت را در آن کاشت . البته این کار ، گران تمام می شود و فقط برای فرآورده‌هایی مانند مرکبات که بازده بیشتری دارند مقرون به صرفه است . سطح آب زیرزمینی را می توان با زهکشی و میزان نمک را با شستشوی خاک کاهش داد که هر دو عملیاتی گران هستند و تنها در صورت اجبار ، به احداث باغ در زمینی با این ویژگی‌ها اقدام می‌کنند . 

بهترین خاک برای پرورش مرکبات خاکهای شنی لومی می باشد.روی هم رفته خاکهای سبک با حاصلخیزی کم به خاکهای سنگین با حاصلخیزی زیاد ارجح است.در مناطق با بافت سبک ، اصلاح خاک با افزودن مواد آلی صورت گیرد. در مناطق با بافت سنگین وپر باران ، اصلاح خاک با استفاده از ماسه و کاشت نهال در ارتفاع ۵۰-۴۰سانتیمتری از سطح زمین (بعد از نشست خاک) و ایجاد زهکش مناسب جهت خروج آبهای اضافی صورت گیرد.

در مناطق کوهپایه ای، به منظور جلوگیری از فرسایش خاک،جمع آوری ،هدایت وحفظ آب، تراس بندی و سپس کاشت نهال انجام شود.

ث – آب 

بر اساس یک قاعده کلی هر گاه منطقه‌ای دارای بیش از ۷۰۰ میلی‌متر باران سالیانه ، با پراکندگی یکنواخت ، باشد برای پرورش درختان به صورت دیم مناسب است . در نقاطی که باران سالیانه ۷۰۰-۵۰۰ میلی‌متر بارندگی داشته باشند نیاز به آبیاری مرتب در سراسر فصل رشد دارند . بیشتر نقاط ایران به جز کرانه‌های دریای خزر در گروه سوم قرار دارند و در آنها تنها گیاهان بسیار مقاوم در برابر کم‌آبی (از قبیل انگور، بادام،‌ پسته و انجیر) را می‌توان به صورت دیم پرورش داد و مرکبات نیاز به آبیاری مرتب دارند . به دلیل کمبود آب ، اغلب تهیه آن احتیاج به سرمایه به نسبت زیادی دارد که باید پیش از شروع به احداث باغ در نظر گرفته و تأمین شود . علاوه بر مقدار و قیمت آب ، کیفیت آن نیز اهمیت زیادی دارد زیرا آبیاری مداوم یک خاک خوب با آب سنگین و یا شور ، به تدریج ، زمین را شور و نامناسب می‌سازد .

نواحی مرکبات خیز ایران:

الف- سواحل دریای خزر:

از آستارا تا گرگان ارقام مختلفی از مرکبات کشت می شود . محدودیتهای اقلیمی (سرما  و  خشکی) موجب گردیده تا بیشتر تراکم باغهای مرکبات در نواحی چابکسر تا بهشهر متمرکز باشند.
ب- ناحیه مرکزی:
این ناحیه شامل شهر هایی مرکزی ایران همچون فارس،  کرمان ، جیرفت  بم و  غیره بوده که بیشتر دارای روز های آفتابی به همراه رطوبت نسبی پایین است. بارندگی این نواحی پایین بوده، لذا در تابستان نیاز به چندین نوبت آبیاری بوده تا گیاه عملکرد و کیفیت محصول مناسبی داشته باشد.
ج- نواحی ساحلی جنوب (بندرعباس و سواحل دریای عمان):
این نواحی عاری از  یخبندان ، با رطوبت نسبی بالا  و  گرمای زیاد در  تابستان می باشد . در  این ناحیه لایم از  کیفیت  خوبی برخوردار است.  

برای  حفظ  رطوبت خاک و افزایش  ظرفیت  نگهداشت  آب در خاک لازم  است  از کود های حیوانی پوسیده و  مواد آلی مناسب استفاده شود.

برای جلو گیری از تبخیر از سطح خاک بهتر است از مالچ های طبیعی  ( علف های بریده شده و کاه و کلش و …. ) و مصنوعی استفاده شود.

تهیه نهال

پس از اینکه با توجه به شرایط محیطی منطقه و عوامل اقتصادی ، نوع و رقم میوه گزینش شد ، باید به تهیه نهال اقدام کرد . بیشتر درختان مرکبات از طریق پیوند و تعدادی نیز از راه  بذر تکثیرمی‌شود . روش تولید نهال هرچه که باشد ، کیفیت نهال بالاترین اهمیت را در رشد آن و باروری درخت دارد .

 باغدار باید کوشش کند که بهترین نهال ممکن را ازلحاظ کیفیت واندازه  تهیه کند(شکل۱)

دراین صورت جهت تهیه نهال مرکبات نکات زیررعایت شود:

(شکل۱)

الف)تلاش شودنهال مرکبات بصورت گلدانی تهیه شود ازآنجایی که مرکبات خزان کننده نبوده ودائما سبزاست ضمناکاشت نهال درفصل پاییزوبهارمناسب می باشد بنابراین دراین زمان تهیه نهال بصورت ریشه ای با تلفات  بیشتری همراه خواهدبود.                           


ب) سعی شود از نهالستان های مجوزدار که دارای شناسه  از موسسه تحقیقات ثبت  و گواهی ثبت و نهال کرج بوده نهال تهیه شود که در این شناسه کلیه مشخصات نهال ذکرشده است در هر زمانی نهال خریداری شده با مشخصات شناسه یا برچسب آن مغایرت داشته باشد باغدار می تواند از نهالستان ادعای خسارت نماید وهمچنین دارای گواهی بهداشت از باشد.

ج) باید سعی شود اندام هوایی نهال متناسب با اندازه گلدان آن باشد بطور مثال برای نهال یک ساله ارتفاع ۸۰ تا۱۲۰سانتی متری با گلدان ۲۵*۳۵مناسب است.

د) دقت شود نهال های خریداری شده عاری از هر گونه آفات و بیماری و کمبودعناصرغذایی باشد.

و) برای تهیه نهال مرکبات، ازآنجایی از پایه های مختلفی که هر کدام از آنها خصوصیات و ویژگی های متفاوتی دارند دقت شود که متناسب با شرایط آب وهوایی و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک باغ باشد.

ازدیاد مرکبات:
در بیشتر مناطق مرکبات خیز کشور درخت مرکبات بوسیله پیوند جوانه از واریته های مورد نظر ( همچون تامسون، خونی، لیمو، نارنگی، بالنگ، کامکوآت و….) بر پایه بذری انتخاب شده (همانند نارنج، سیترنج، پونسیروس، سیتروملو، …) تکثیر می شود. تکثیر نهال مرکبات شامل مراحل زیر می باشد.

 پایه های مورد استفاده برای مرکبات  

در گذشته تولید درختان مرکبات از نوع بذری بوده که امروزه این روش منسوخ شده است و در تمام مناطق مرکبات خیز جهان از پیوند ارقام تجاری روی پایه های مناسب استفاده می شود . معایب تولید بذری : طولانی شدن دوره نونهالی و باردهی دیر هنگام ، تولید نهال های پر خار ، تفاوت کیفیت نهال تولید شده با درخت مادری به دلیل پدیده تفرق صفات ، عدم مقاومت در برابر بیماریها و …. در ازدیاد از طریق پیوند انتخاب پایه مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است که این انتخاب با توجه به شرایط محیطی و خاک منطقه انجام می شود به عنوان مثال ، عموما در خاکهای قلیایی از نارنج و در خاک های اسیدی تر و مناطق خنک تر از پونسیروس به عنوان پایه استفاده می شود . همچنین با توجه به اینکهمصرف میوه تازه خوری است یا بصورت فراوری شده نوع پایه متفاوت خواهد بود چرا که برخی از پایه ها از نظر میزان محصول عملکرد بالایی داشته اما کیفیت میوه پایین خواهد بود و مناسب مصارف تازه خوری نیستند.

نارنج  (c.aurantium)

ارقام پیوند شده روی پایه نارنج دارای قدرت رشدی متوسط و سیستم ریشه وسیع و عمیق بوده و نسبت به شوری خاک ، سرما و زهکشی ضعیف و بیماری گموز مقاوم هستند . میوه ها دارای طعم و کیفیت بالایی بوده و مناسب مصارف تازه خوری می باشند. پایه نارنج در برابر تریستزا و نماتد مرکبات حساس است.

(شکل۲)

پونسیروس (Poncirus trifoliate):

پونسیروس یا نارنج سه برگ دارای عملکرد بالایی است و به عنوان پایه پا کوتاه کننده نیز مورد استفاده قرار می گیرد این گونه تنها گونه خزان کننده مرکبات می باشد و برخلاف نارنج که ریشه عمیقی تولید می کند دارای ریشه های نسبتا سطحی است بنابر این در خاک های سبک و شنی خیلی زود دچار تنش خشکی می شود . از مزایای این پایه این است که به تریستزا و نماتد مرکبات مقاوم است بنابراین اگر این عامل استفاده از نارنج رابه عنوان پایه محدود کند بجای آن می توان از پایه پونسیروس استفاده کرد .پونسیروس می تواند شرایط مرطوب و سرد را تحمل کند اگر چه زهکشی نامناسب میتواند باعث مرگ ناگهانی درخت شود. این پایه در خاکهای رسی لومی حاصلخیز به خوبی رشد می کند ، به شوری خاک حساس است و دچار کلروز بین برگی می شود .عموما پونسیروس برای پرتقال ها پایه بسیار عالی است همچنین برای گریپ فروت،بیشتر نارنگی ها و لیموها بجز لیمو اوریکا ضمنا درختان حاصل از این پایه برای کشت متراکم مناسب هستند و می توان حداکثر استفاده را از فضای باغ برد.

(شکل۳)

سیترنج(citrange) :

ترویر سیترنج و کاریزا سیترنج هیبرید واشنگتن ناول و پونسیروی تریفولیاتا هستند . تحقیقات اولیه در این مورد از دپارتمان کشاورزی آمریکا برای دستیابی به رقم مقاوم به سرما آغاز شد و بعدها به عنوان یک پایه مناسب برای مرکبات معرفی شد . استفاده تجاری از این پایه در سال ۱۹۶۰در استرالیا آغاز شد و هم اکنون به عنوان پایه برای تمامی ارقام جز لیمو اوریکا استفاده می شود . در خاکهای قلیایی با مقادیر زیاد کلسیم مقاوم است اما در برابر شوری مقاومت زیادی ندارد . نهال های پیوندی روی این پایه به دفعات دچار کمبود ریز مغذی ها ( روی ، آهن و منگنز ) می شوند . بویژه در جریان شستشوی باران های بهاره مقاومت سرمایی این پایه در حد متوسط است ، هر دو پایه کاریزا و ترویر برای خاک های سنگین و رسی چندان مناسب نیستند و احتمال مرگ ناگهانی در زهکشی نا مناسب وجود دارد . سیترنج ها در برابر ویروس تریستزا و پوسیدگی ریشه فیتوفترا مقاوم هستند اما مقاومتشان کمتر از پونسیروس است ، هر دو پایه به ویروئید پا کوتاهی حساس هستند ، نهال های جوان پیوندی روی این پایه قوی هستند و از همان سال های اولیه کاشت محصول خوب با کیفیت بالا تولید می کنند درخت حاصله پر بار بوده و آب میوه از کیفیت بالایی برخوردار است درختان بالای ۲۰ سال به تدریج تمایل به تولید میوه های کوچکتر دارند. رقم سیترنج پایه های همسان ، قوی و با رشد عمودی خوب تولید می کند که مدیریت آن در نهالستان آسان است . رشد نهال ها سریعتر از پونسیروس و کند تر از رافلمون است .

(شکل۴)

سیتروملو(citrumelo) 

سیتروملو هیبریدی از گریپ فروت و پونسیروس تریفولیاتا می باشد در سال ۱۹۰۷ در فلوریدا تولید و بعدها به سرعت در میان عموم گسترش یافت . این پایه به سطوح بالای کلراید خاک و زهکشی نامناسب حساس است اما مقاومت آن به شوری بیش از سایر دو رگ های پونسیروس از جمله ترویر و کاریزا سیترنج می باشد . سیتروملو به خاکهای قلیایی حساس است و در خاکهای آهکی با کلسیم بالا دچار کلروز می شود . در خاکهایی که درصد رسشان بیش از ۲۵% تا ۳۰% است ممکن است رشد ریشه محدود شود .مقاومت این پایه به خشکی متوسط و به سردی بالاست . سیتروملو به فیتوفترا ، نماتد مرکبات و تریستزا مقاوم اما به اگزوکورتیس حساس است باید دقت کرد پیوندک مورد استفاده برای این پایه از درخت مادری سالم تهیه شود تا عاری از عامل اگزوگورتیس باشد .نهال های پزرورش یافته روی این پایه قوی و بزرگ و باردهی آن ها بر حسب رقم متوسط تا زیاد است ، پوست میوه نازک بوده و ماندگاری آن روی درخت بالاست همچنین این رقم در خاکهای شنی سیستم ریشه متراکم داشته و به ترکیدگی میوه نیز مقاوم است.

(شکل۵)

۱-تولید پایه:
اولین گام در تولید پایه، انتخاب درخت مادری برای تولید بذر است که باید خصوصیات زیر را داشته باشد:
         

   الف- پر محصول و پر بذر باشد.
   ب – عاری از بیماری باشد.

در انتخاب نوع  بذر و پایه باید به شرایط اقلیمی و نوع خاک دقت فراروان گردد. ویژگی‌هایی که برای پایه مرکبات در نظر گرفته می‌شود، شامل مقاومت آنها به ویروس‌های مرکبات از جمله ویروس زوال‌فوری یا تریستزا، ویروس کوتوله شدن مرکبات، قارچ‌های مضر خاک بویژه فیتوفترا که موجب بروز عارضه گموز می‌شود و تجانس پایه و پیوندک می‌باشد. عارضه گموز موجب پوسیدگی بافت‌ها در محل پیوند می‌شود. بخصوص رطوبت زیاد خاک، قرار گرفتن محل پیوند در زیر خاک، کمبود دما در اوایل بهار و رطوبت نسبی بالا از عوامل تشدید کننده این بیماری می‌باشند. وجود گموز در میوه موجب پوسیدگی قهوه‌ای و بوی نامطلوب می‌شود.

_ پایه پرتقال که از طریق بذر تکثیر می‌یابد، حساس به خشکی، قیتوفترا و گموز اما مقاوم به سرما، خاک‌های کم‌نمک، تریستزا و اگزوکورتیس می باشد. لیموی خارکی پایه مناسب برای مناطق گرم و مرطوب با خاک‌های شنی بوده و خشکی را تحمل می‌کند. مرکبات پیوند شده بر روی این پایه زودتر بار می‌دهند و عملکرد زیادی دارند. برای پرتقال، گریپ‌فروت و لیمو پایه مناسب بوده اما میوه‌های نارنگی در روی این پایه‌ها پوست کلفت و کم‌آب می‌شوند.

_ نارنج متداول‌ترین پایه برای مرکبات بشمار می‌آید و مقاوم به گموز و اگزوکورتیس بوده اما به تریستزا حساس می‌باشد

 _ پایه نارنج سه‌برگ مقاوم به خاک‌های اسیدی، سرما و بیماری تریستزا بوده و از پایه‌های پاکوتاه مرکبات بشمار می‌آید. این پیاه به نماتد خاک نیز مقاومت نشان می‌دهد اما به بیماری اگزوکورتیس حساس می‌باشد. درختان پیوند شده بر روی نارنج سه‌برگ کمی پاکوتاه بوده و زودتر به بار می‌نشینند. نارنگی کلئوپاترا از پایه‌های مقاوم به تریستزا بشمار می‌آید و به خاک‌های آهکی، نمک و سرما مقاوم است. درختان پیوند شده بر روی این پایه تاج وسیع حاصل می‌کنند و دیرتر به محصول می‌روند. میوه‌های تولید شده بر روی این پایه کوچک می باشد.   

 ۲-  برداشت میوه و استخراج بذر:

عموماً میوه نارنج در اوائل دی، پونسیروس اوائل و سیترنج اواخر آبان ماه از درخت برداشت و به شیوه سنتی با استفاده از کارگر اقدام به برش میوه (از قسمت استوایی میوه و سپس چرخش متضاد دو قسمت برش خورده) و استخراج بذر می گردد.

(شکل۶)

۳- مراحل  آماده سازی بستر و کاشت بذر

مرحله تهیه و آماده سازی زمین یا بستر کاشت یکی از مراحل مهم در زراعت گیاه  می باشد که انجام صحیح آن و تهیه بستر کاشت مناسب می تواند در بدست آوردن نشاهای سبز، یکنواخت و مطلوب نقش بسیار مهمی ایفا نماید عموماً در بیشتر نواحی مرکبات خیز کشور، کشت بذر در خزانه هوای آزاد بوده.  به همین دلیل زمان کشت بذر در شمال ایران نیمه دوم اسفند تا اوایل فروردین و در جنوب با استثنای ماههای دی، تیر و مرداد در اغلب زمان امکان کشت بذر میسر است.

(شکل۷)

بدین صورت که سطح زیرین خاک را که تشکیل شده  ازماسه ۶/۰  به اندازه ۱۰سانتی متر(بمنظور جلوگیری از ماندابی) است برای سطح میانی آن کوددامی پوسیده وماسه بادی به نسبت ۱به۱ ترکیب کرده تا موادغذایی لازم جهت رسیدن ریشه نشا به آن فراهم گردد و در مرحله بعد ماسه بادی بدون کوددامی استفاده می کنیم (این سطح  همان سطحی است که بذر روی آن را قرار می گیرد) چون امکان دارد کوددامی پوسیده عامل بیماری های قارچی باشد جهت جلوگیری از از بین رفتن بذر در حال سبزشدن که بسیارحساس می باشد در اثر بیماری های قارچی ازکوددامی استفاده نمی کنیم در مرحله آخر از یک لایه خاک رس همراه با تفاله چای یا خاک برگ به اندازه ۱ تا ۲ سانتی متراستفاده می کنیم(شکل۸)

 (شکل۸)

(شکل۸)

بعدازکشت بذر  خزانه راآبیاری میکنیم در صورت آبیاری منظم به همراه محافظت خزانه از باد و آفتاب شدید، بذور مربوطه طی ۳۰ تا ۴۵ روز پس از کشت سبز می گردند. .(شکل۹)

( شکل۹)

۴-انتقال نهال به خزانه دوم (انتظار یا پیوندی) یا گلدان:

وقتی که بذرها جوانه زدند وسبزشدند می توانیم درصورت آماده بودن گلدان واطمینان از شرایط آب وهوایی مناسب درزمان انتقال به گلدان انتقال دهیم یا اینکه  اجازه میدهیم این نهالها یک سال درخزانه بماندهنگامی که  به مرحله cm35-20رسید قابل انتقال به خزانه دوم یا گلدان (با قطر ۲۵ و ارتفاع ۳۵ تا ۴۰ سانتیمتر به همراه ۸ سوراخ در پایین گلدان) می باشد. برای  افزایش اطمینان از یکنواختی رشد نهال­ ها لازم است در زمان انتقال آنها به خزانه انتظار کلیه نشاهایی را که نسبت به سایرین خیلی کوتاهتر و یا خیلی بلندتر هستند، حذف کنیم. همچنین برای به حداقل رساندن خسارت وارده به ریشه­ ها باید ریشه نهال­ها بذری را با استفاده از ابزاری چنگال مانند و با دقت فراوان از خزانه بذری خارج کرد. ترکیب خاکی کیسه های پلاستیکی مخلوطی از خاک معمولی، کود پوسیده دامی یا تفاله چای و ماسه انتخاب شده (هر سه به میزان مساوی با هم مخلوط می گردد) تا نهال، فضاوموادغذایی کافی برای رشد داشته باشند. در هنگام انتقال، نهال­ های مرکبات بذری بهتر است ابتدا توسط چوب یامیخ نشا،سوراخی را با عمق و پهنای مناسب در بستر خزانه انتظار ایجاد کرد و ضمن حذف نشاها با ریشه وطوقه پیچ خورده، سپس نهال های سالم پس از هرس ریشه با قارچ کش اکسی کلرومس ضدعفونی کرده وسپس آنرا به ملایمت و بدون پیچیدگی ریشه درون این حفره جای داد. لازم است در اولین نوبت آبیاری که بلافاصله پس از کشت نشا انجام می­ شود مقدار آب  بیشتری به نهال­ های مرکبات داده شود تا از بروز تنش جابجایی پیشگیری شود(شکل۱۰)

(شکل۱۰)

نکاتی که بعد از انتقال نهال به خزانه دوم و یا گلدان باید رعایت شود عبارتند از:

۱_همواره توصیه می ­شود تا نشاهایی را که دچار پیچیدگی ریشه یا طوقه شده و تولیدکنندگان اصطلاحا به آنها گردن غازی می­ گویند استفاده نشود.
۲_ در آغاز انتقال نهال های بذری، آبیاری را باید به منظور جلوگیری از تنش های رطوبتی بطور مرتب انجام دهیم.
۳_ آب اضافی در گلدان یا خزانه دوم نماند و در صورت مشاهده چنین وضعیتی باید زهکش یا خروج آب را افزایش دهیم.
۴_ محلول پاشی و سیرک پاشی پای نهال با کودهای ازته (یک هفته درمیان ۲۵۰ گرم در۱۰۰ لیتر آب به صورت محلول پاشی، یک هفته بصورت سیرک پای نهال برای هر گلدان)
۵_ حذف علف های هرز و مبارزه با آفات و بیماری ها 

۶_جهت رفع کمبودموادغذایی(آهن، روی، منگنز، بور و…..) محلول پاشی با کودمیکرو هرماه یک بارانجام شود. 

تکثیر وتولیدنهال

ترکیب دو گیاه مختلف به وسیله پیوند در یک گیاه بطوری که یکی از شاخساره و دیگری ریشه را تشکیل می دهد و می تواند الگوی رشد غیر معمول ایجاد کند و ممکن است با گیاهی که از رشد جداگانه هر کدام از دو عامل ترکیب بوجود آید، متفاوت باشد. برخی از این الگوهای رشد ممکن است که در اثر واکنش های ناسازگاری، وجود ویژگی خاص در یکی از اجزای پیوند و وجود بر هم کنش ویژه ای بین پایه و پیوندک ایجاد شود. این برهمکنش ها ممکن است اندازه، رشد، کیفیت میوه و دیگر صفات مورد نظر در باغبانی را تغییر دهند. اهمیت تأثیر پایه روی کیفیت میوه به پرورش دهنده آن بستگی دارد که میوه برای چه منظوری تولید و فروخته می شود. میوه هایی که برای مصرف تازه خوری تولید می شوند باید علاوه بر اینکه کیفیت داخلی خوبی داشته باشند، ظاهر میوه ( اندازه، شکل، رنگ پوست، رنگ درونی، بدون بذر بودن و همچنین دانه بندی مرکبات) نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد. برای میوه های فرآوری ، تولید مواد جامد محلول در واحد سطح مهمترین عامل بوده، ضمن آنکه رنگ آب میوه نیز مورد نظر می باشد. پایه ها می توانند روی این عوامل مؤثر باشند. عملکرد، سازگاری و مقاومت به بیماری ها، فاکتورهای کلیدی در انتخاب پایه ها می باشند.

تعریف پیوند

۱_پیوند جوانه ای در حال رشد (پیوند بهاره(

۲_پیوند جوانه ای پاییزه (در حال خواب)

انواع پیوند

اگر پیوندک دارای چند جوانه باشد آن را پیوند شاخه می نامند و هر گاه دارای یک جوانه باشد پیوند جوانه خوانده می شود .

 پیوند جوانه: 

 عموماً پیوند جوانه مرکبات دو بار در سال، یک بار در اواسط بهار (پیوند بهاره) و بار دیگر در اواخر تابستان (پیوند خواب) به  روش T معکوس برای شمال و یا T برای جنوب ایران انجام می گیرد.(شکل۱۱)

 (شکل۱۱)
الف- پیوند شاخه: ۱_پیوند تاجی ۲_ پیوند جانبی۳_ پیوند مجاورتی
ب- پیوند جوانه: ۱_ پیوند جوانه پوستی چوبی یا شکمی ۲_ پیوند نیمانیم ۳_ پیوند وصله ای۴_ پیوند جوانه انتهایی 
خصوصیات پایه  
۱_پوست دهی مناسب ۲_تک شاخه بودن پایه ۳_ ریشه دهی مناسب ۴_ ترکیب سازگار با پیوندک ۵_متحمل نسبت به شرایط محیطی و تنش های زنده 
 
خصوصیات پیوندک 
۱_ پیوندک  از شاخه های بار دهنده ۲_پیوندک از شاخه های  نیمه  خشبی و  یکساله ۳_پایه و پیوندک از یک خانوا ده باشند۴_مناسب تر است پیوندک  از قسمت وسط شاخه تهیه شود  ۵_  میزان  فعالیت پایه و  پیوندک در یک حد باشد تا  به  رشد متعادلی برسند ۶_ رشد جوانه مورد نظر در حال رکود باشد۷_ پیوندک ازنهال مادری که قبلا شناسایی شده وعاری ازهرگونه آفات و بیماری است استفاده شود .   
 
 نکاتی چند در مورد پیوند

_چاقوی پیوندی مرکبات باید کاملاً تمیز و ضدعفونی و تیز باشد تا برش های صاف امکان پذیر باشد.

_جوانه مرکبات مورد نظر در حال رکود باشد ولی پایه مستقر در خزانه انتظار یا در زمین اصلی در حال رشد باشد.

_تهیه و انتخاب پایه مورد نظر 

_انتخاب پیوندک و تراش بر حسب نوع پیوند

_استقرار پیوندک بر روی پایه آماده شده

_بستن محل پیوند

_استفاده از ترکیبات محافظتی مثل چسب پیوند
 
اجرای پیوند جوانه ای در مرکبات
 
    در این روش جوانه به همراه قسمتی از پوست شاخه جدا می گردد که بسیار ساده و قابل اجرا می باشد. برای قطع جوانه ابتدا در فاصله دو سانتی متری از بالای جوانه را نیز با چاقو نشا ن گذاشته و سپس از همان نقطه چاقو را در پوست فرو برده و به آرامی تا محل نشانه زیر جوانه بطور یکنواخت برش می دهیم بطوریکه مقداری از چوب همراه با جوانه قطع شود .شاخک هایی که جهت تهیه پیوندک گرفته می شود درداخل کیسه های کنفی مرطوب گذاشته تا رطوبت خود را از دست ندهند (شکل ۱۲) روی پایه حدود ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتر از سطح خاک تمیز شود. سپس با چاقوی پیوند زنی از طرف شرق و جنوبی ساقه ، دو شکاف یکی افقی و دیگری عمودی ایجاد کرده و برش به گونه ای باشد که خط برش افقی را به دو قسمت مساوی تقسیم کند، بطوری که پس از خاتمه عمل برش به شکلTمعکوس درآید. پس از خاتمه عمل برش با نوک چاقوی پیوند زنی پوست، دو شکاف عمودی پایه را که به شکل T  معکوس است با دقت از چوب جدا می کنیم. پیوندک در ابتدای محل برش از پایین در شکاف قرار گرفته و با آرامی تا محل برش افقی جایگذاری و مازاد حذف می گردد. پس از استقرار پیوندک در پایه حتماً بایستی با نوار پلاستیکی و یا از چسب باغبانی برای بستن و محافظت از پیوند استفاده شود.(شکل۱۳)
 
  نکته  ای که قابل ذکراست،بعضا مشاهده می شود که پیوندزنان پیوندک های گرفته شده را داخل رطوبت می گذارند که این کار باعث ازبین رفتن  خود شیره پیوندک وعدم گیرایی آن می شود.
                                                                                 (شکل۱۲و۱۳)

*به باغداران توصیه میشود باتوجه به این که تکثیرنهال زمانبر و نیازمند سرمایه زیاد است لذا تهیه نهال خوب ازنهالستان های معتبر بصرفه خواهدبود.

تحریک جوانه پیوندی

پس از مؤفقیت پیوند و بر اساس زمان پیوند نسبت به تحریک جوانه های پیوندی اقدام می گردد. در این رابطه سه روش پیشنهاد می گردد.  

                                                                                                                      
الف :catting :

برش بالای محل پیوند که بر اساس زمان پیوندهای بهاره در ارتفاع ۲۰-۱۰ سانتیمتر بالای محل پیوند بعد از اینکه پیوندک به پایه چسبیده یاجوش خورده باشد به اصطلاح کالوس بسته باشد (شکل ۱۴) که این امر معمولا ۲۰ -۱۵ روز طول می کشد و در پیوند خواب یا پاییزه حدود۱۰-۵ سانتیمتر بالای محل پیوند به صورت مورب با شیب ملایم  که دراسفندماه صورت می گیرد قطع می شود با قارچکش ضدعفونی و یا با چسب پیوند پوشیده می گردد (شکل۱۵) و ضمناً باید توجه داشت که پس از ۲۰-۱۵ روز بعد از پیوند زمانی که پیوندک به پایه چسبیده یا کالوس بسته باشد نوار پلاستیکی راباز می کنیم.

(شکل۱۴و۱۵)

 بbending

این روش یعنی خم کردن پایه درست از محل پیوند مطابق شکل ۱۶ زمانی که پیوند به پایه کاملا چسبیده یا کالوس بسته باشد (۱۵تا۲۰روزبعدازپیوند)

(شکل۱۶)

و بعد از رشد کافی جوانه پیوندی نسبت به قطع بالای محل پیوند اقدام می گردد که اوایل مهرماه بهترین زمان آن است  این بهترین روش برای پیوند بهاره محسوب می شود بلافاصله محل برش خورده با چسب پیوند پوشیده می شود (شکل ۱۷) در ضمن باید توجه داشت پس از۲۰-۱۵ روز بعد از پیوند پس از خم کردن نهال نوارپلاستیکی باز شود. (شکل۱۸)

(شکل۱۸و۱۷)

 نکته:همواره توصیه می شودبرای پیوند پاییزه ازروش catting و برای پیوندبهاره ازروش bending استفاده شود.

 محاسن روش bending: باتوجه به اینکه درفصل رشد بهاره جریان شیره نباتی به سرعت انجام می گیرد لذا با توجه به نزدیک شدن شدن فصل  تابستان روش catting امکان از دست دادن شیرهنباتی درمحل هرس (برش) در نتیجه آن تلفات خشک شدن زیاد پیوند و رشد کم پیوندک می باشد.

روش bending ضمن اینکه نگرانی های ذکرشده ازبین می رود عمل خم کردن عمل فتوسنتز یا جریان شیره نباتی صورت گرفته و تجمع مواد بیشتر در قسمت خم شده نتیجه آن رشد زیاد پیوندک نسبت به روش catting می باشد. 

جgirdling

برش پوستی بالای محل پیوند به طوری که فقط آوند آبکش قطع تا بعد از رشد کافی جوانه پیوندی نسبت به قطع بالای محل پیوند اقدام می گردد.
در این رابطه بر اساس آزمایشات و مشاهدات روش اول  و دوم در سطوح گسترده مناسب تر به نظر می رسد .

کنترل رشد جوانه های نابجا  

 موضوع مهم بعد از پیوند و در طول دوران رشد و نمو و فعالیت پیوند، جلوگیری از رشد و نمو جوانه های دیگر در پایین و بالای محل پیوند روی پایه می باشد . در این رابطه با استفاده از چاقوی تیز یا قیچی نسبت به حذف تمامی آنها اقدام می گردد. بعد از برش این قسمت ها و هر نقطه برش شده دیگر کاربرد چسب پیوند ضروری می باشد (شکل۱۹)

   

 تشکیل تاج و فرم دهی مناسب معمولاً در مرکبات انشعابات اولیه از ارتفاع حدود ۸۰ سانتی متر و حذف شاخه های جانبی تا این ارتفاع به صورت تک شاخ بوده بدین منظور در این ارتفاع با قطع جوانه انتهایی و تحریک جوانه های جانبی موجبات تشکیل تاج فراهم می گردد. حذف جوانه های دیگری که از محل پیوند رشد می کند نیز ضروری می باشد (شکل۲۰)

(شکا۱۹و۲۰)

مراقبت نهال های پیوندی
به منظور حفظ و مراقبت نهال های پیوند شده از صدمات ناشی از باد و سایر عوامل جوی بستن پیوندی که رشد کرده است با استفاده از ۲۰ سانتی متر پایه در پیوند بهاره و بعد از رشد بیشتر پیوندک از قیم اقدام نمود. در پیوند خواب پس از آنکه جوانه پیوندک شروع به رشد نمود بلافاصله از قیم نسبت به کنترل و هدایت آنها اقدام می نمایند.

برای جلوگیری از حرارت شدید آفتاب در تابستان و در مناطق گرمسیری از آفتاب سوختگی شاخه های جوان از سایه بان استفاده می گردد.

روش‌های کاشت نهال(نقشه باغ)

درختان مرکبات برای رسیدن به حداکثر رشد ، و تولید بیشترین و مرغوبترین محصول ، نیاز به دریافت نور کافی دارند . این امر ایجاب می‌کند که هنگام کاشت ، بین درختان مجاور فاصله بخصوصی ، که برای درختان مختلف متفاوت است و به اندازه آنها در حداکثر رشد بستگی دارد ، رعایت شوداگر همانطور که در بیشتر باغ‌های سنتی ایران به چشم می‌خورد ، درختان نزدیکتر از فاصله لازم کشت شوند هنگام باروری روی یکدیگر سایه می‌اندازند و میزان محصولشان پایین می‌آید . علاوه بر رعایت فاصله ، درختان باید روی ردیف‌های منظم شمالی جنوبی کشت گردند تا اولاً بتوانند از نور آفتاب بیشتری استفاده ببرند و ثانیاً امکان رفت و آمد کارگران و وسایل موتوری ازجمله سم پاش تراکتور جهت شخم بین درختان وحمل محصول فراهم گردد . نسبت فواصل درختان روی ردیف‌ها به فواصل بین ردیف‌ها ،‌ روش‌های کاشت مختلفی را بوجود می‌آورد که از مهم‌ترین آنها می‌توان مربعی ، مستطیلی ، مثلثی و داربستی را نام برد .

_روش مثلثی و لوزی

در روش مثلثی که لوزی و شش گوش هم خوانده می‌شود هر سه درخت روی رئوس یک مثلث ( به طور معمول متساوی‌الاضلاع و گاهی متساوی‌الساقین ) که جهت قاعده آن شرقی غربی است ، و هر چهار درخت روی رئوس یک لوزی کشت می شوند . این روش از نظر سایه‌اندازی مانند روش مربعی است و تفاوتهای آن با روش مربعی این است که اولاً در این روش ردیف‌های شمالی – جنوبی وجود ندارد و ثانیاً با رعایت فواصل مساوی ، در این روش حدود ۱۶% بیش از روش مربعی ، در واحد سطح، درخت کاشته می شود .

_روش داربست 

در روش داربستی درختان ، به روش‌های ویژه‌ای پیرایش می‌شوند و توسط چند ردیف سیم فلزی که به پایه‌های متصل هستند ، نگاهداری می‌گردند . در این روش ، درختان فقط از یک سو روی ردیف قرار دارند و به طور معمول درختان هر ردیف ، در حداکثر رشد، فواصل بین خود را پر می‌سازند . چون گیاهان ، در این روش‌ تنها «دو بعد» دارند . به بادهای عمود بر جهت ردیف حساسند و به این دلیل در مناطقی که دارای بادهای شدید و منظم هستند ، راستای ردیف باید حتماً همسوی باد باشد تا یک سوی ردیف‌ در تمام طول صبح و پیش از ظهر ، سوی دیگر در تمام طول بعد از ظهر و عصر از نور آفتاب بهره‌مند گردد . 

_روش مربعی

در روش مربعی ، فاصله درختان روی ردیف‌ها با فاصله بین ردیف‌ها برابر است ، بطوری که هر چهار درخت روی رئوس یک مربع ، قرار می گیرند و بنابراین در باغ ، علاوه بر ردیف‌های شمالی جنوبی ، ردیف‌های شرقی غربی نیز وجود خواهند داشت.

در این روش ، اگر فاصله مناسب در حین کاشت رعایت شده باشد ، درختان در حداکثر رشد قسمت اعظم سطح باغ را می‌پوشانند و بین آنها فاصله کمی برای عبور و مرور کارگران و ماشین‌آلات باقی می‌ماند . در این روش ، در صبح و بعد از ظهر ، درختان مجاور روی هم سایه می‌‌اندازند و به همین دلیل ، این روش هرچند برای نقاط گرمسیری که دارای نور بیشتر هستند قابل قبول است ، برای نقاط سردسیر شمالی که شدت نور کمتری دارند مناسب نیست . (شکل۲۱)

_روش مستطیلی

در روش مستطیلی فاصله درختان روی ردیف‌ها، از فاصله بین ردیف‌ها بیشتر است و به این دلیل با فرض تخصیص مساحتی مساوی با روش مربعی به هر دو درخت ( مثلاً ۱۰× ۵ متر، برابر ۷×۷ متر ) درختان ، در صبح و بعد از ظهر، سایه کمتری روی هم می‌اندازند و هر درخت از نور بیشتری بهره‌مند می‌گردد .(شکل۲۱)

در این روش ، درختان در حداکثر رشد ، فواصل بین ردیف‌ها را پر می‌کنند ولی در روی ردیف‌ فاصله بیشتری برای درختان وجود خواهد داشت که عبور و مرور وسایل را در جهت شمالی جنوبی تسهیل می‌کند . این روش بویژه برای مناطق سردسیر مناسب است و توصیه می شود .

درروش آخربا توجه به اینکه مرکبات چند سال طول می کشد تا بتواند فضای سطح زمین را بپوشاند بنابراین باغداران جهت استفاده بهینه ازسطح زمین بین ردیف ها اقدام به کاشت گونه های زود بارده مثل شلیل، خرمالو، ازگیل می کنند و پس ازبرداشت چندساله، زمانی که درختان مرکبات به رشد کامل رسیدند درختان زودبارده را که بین فواصل مرکبات کاشته شده اند را قطع می کنند. یا اینکه نهال ها در فاصله نزدیک به هم۴*۳ یا ۵*۴  کاشته سپس در سال دهم یک درمیان قطع می گردد. 

(شکل۲۱)

مراحل انتقال نهال به زمین اصلی

۱_تهیه زمین کشت

یکی از مهمترین عملیات آماده سازی زمین، تسطیح زمین می باشد. عملیات تسطیح کشت منظم درختان میوه را فراهم می نماید. در صورتی که زمین سفت باشد بایستی عملیات شخم بصورت عمیق در آن انجام گیرد چرا که رشد ریشه در خاک های سفت و متراکم به سختی صورت می گیرد. در خاک هایی که به شدت شنی، رسی، آهکی، شور، سدیمی و یا شور- سدیمی می باشند عملیات اصلاح خاک الزامی است.

*کاشت نهال در زمین اصلی

با توجه به شیوه مرسوم تولید نهال مرکبات به صورت گلدانی و زمینی (خزانه دوم)، نحوه انتقال و کشت آنها در زمین اصلی یا باغ نیز دارای  تفاوت های است. در خصوص نهال های گلدانی در هر فصلی از سال امکان کاشت آنها در باغ وجود داشته ولیکن بهتر است این جابجایی در فصل رکود گیاه (زمستان) صورت گیرد. نهال های تولید شده در زمین (خزانه دوم) معمولاً از ۱۵ اسفند الی ۱۵فروردین از زمین خارج و سپس به زمین اصلی (باغ) انتقال می یابند. در موقع کاشت نهال در زمین اصلی، هرس متعادل ریشه و تاج در رشد بهینه گیاه در سال های بعد تأثیر بسزایی دارد. از آنجایی که در ماه دی و بهمن امکان بارش برف و سرمازدگی نهال های جوان زیاد است مخصوصا درسال های اخیر درگیلان و مازندران از این طریق باغ های مرکبات صدمات شدیدی دیده است بهتراست نهال های مرکبات از۱۵ اسفند به بعد در زمین اصلی کاشته شود.

۲_پیاده کردن نقشه باغ و تهیه محل کشت

برای پیاده کردن نقشه باغ ، باید اول محل کشت اولین درخت را تعیین و بر حسب آن محل اولین ردیف درختان را توسط ریسمان مشخص ساخت . برای اینکار ، در یکی گوشه‌های زمین نقطه‌ای که به اندازه نصف فاصله کشت از دو مرز همان گوشه باغ ( که ممکن است دیوار و جوی آب، جاده و غیره باشد ) فاصله داشته باشد با کوبیدن میخ چوبی مشخص گردد ، از این نقطه توسط ریسمان ، اولین ردیف درختکاری که ترجیح داده می‌شود شرقی غربی باشد ، روی زمین ایجاد می شود . مرحله بعد در روش‌های مربعی و مستطیلی و داربستی ، ترسیم دو خط عمود بر خط اولیه از دو انتهای آن است . در سطوح بزرگ برای جلوگیری از اشتباه این کار بوسیله دوربین نقشه برداری انجام می‌شود

 

در روش های ذکر شده تعیین محل درختان روی ردیف‌ها توسط متر انجام می‌گیرد . در صورتی که شکل زمین باغ کاملاً منظم و یا جهت دیوارهای آن شرقی غربی و شمالی جنوبی نباشد ، قطعاتی از باغ خارج از محوطه اصلی درختکاری قرار می گیرند که در آنها می‌توان با امتداد دادن خطوط رسم شده محل درختان را مشخص کرد.

پس از تعیین محل درختان، با توجه به اینکه بهترین خاک برای پرورش مرکبات خاک های شنی ولومی می باشد در این صورت  توسط دست و یا مته خاصی که به تراکتور متصل است گودالی متناسب با نوع و ژرفای (عمق) خاک و ابعاد ریشه نهال بزرگتر باشد ابعاد گودال ، نیز بزرگتر گرفته می‌شود . حفر گودال با دست ، کاری پرزحمت است در حالی که با تراکتور این کار با سرعت بیشتر و قیمت کمتر انجام می‌پذیرد . در خاک‌های ژرف (عمیق) که از بافت خوبی نیز برخوردار باشند می توان به جای حفر گودال ، با استفاده از زیروکاوsous-soleusr(سوسولوزsub-soier) که در دو جهت عمود بر هم در روی ردیف‌ها به زمین زده می‌شود خاک را سست کرد و در محل‌های تقاطع خطوط زیر کاو درختان را کاشت .

 روی هم رفته خاکهای سبک با حاصلخیزی کم به خاک های سنگین با حاصلخیزی زیاد ارجح است. در مناطق با بافت سبک، اصلاح خاک با افزودن مواد آلی صورت گیرد. در مناطق با بافت سنگین وپر باران ، اصلاح خاک با استفاده از ماسه و کاشت نهال در ارتفاع۵۰ سانتیمتری از سطح زمین (بعد از نشست خاک) و ایجاد زهکش مناسب جهت خروج آبهای اضافی صورت گیرد.

۳_تهیه گودال (چاله) کشت ونحوه کاشت

عمق گودال کشت بستگی به عمق وابعادریشه نهال و نوع خاک دارد. در صورتی که خاک زمین از نظر بافت متوسط باشد معمولا عمق گودال کمی بیشتر از طول ریشه و عرض گودال حداقل دو برابر محیط ریشه نهال درنظر گرفته می شود. اگر خاک سفت و متراکم باشد عمق گودال کشت را بیشتر در نظر می گیرند. به هر حال اگر عمق و عرض گودال خیلی زیاد در نظر گرفته شود نهال پس از آبیاری نشست زیادی خواهد داشت. در صورتی که طوقه نهال در خاک فرو رود احتمال پوسیدگی آن و آلودگی به بیماری های قارچی افزایش می یابد. 

ژرفای کاشت باید طوری باشد که پیوند گاه ( محل پیوند ) ، دست کم  ۵ تا ۸ سانتیمتر بالای سطح خاک واقع شود تا از ریشه دار شدن گیاه در بالای پیوند که ممکن است اثر پایه را خنثی کرده و نیز از گود افتادن درخت ( یعنی قرار گرفتن طوقه آن در ژرفای زیاد خاک ) که به اصطلاح باعث خفگی آن خواهد شد جلوگیری به عمل آید . از اضافه کردن کودهای شیمیایی و یا دامی به داخل گودال کشت بایستی پرهیز نمود چراکه ممکن است سبب سوختگی ریشه های جوان نهال ها گردد. استفاده از مقدار کمی کود گاوی کاملا پوسیده بصورت مخلوط با خاک در کف گودال در برخی خاک ها قابل توصیه است. در نقاطی که باد منظم می وزد ، رشد پیوندک باید رو به باد قرار داشته باشد تا از شکسته شدن گیاه در اثر فشار باد جلوگیری گردد . در نقاط بادخیز استفاده از قیم برای نگهداری نهال ، در سال‌های اول، توصیه می‌شود . این امر به ویژه برای گیاهانی که روی پایه‌های پاکوتاه کننده پیوند زده شده‌اند ، از اهمیت زیادی برخوردار است

هنگام کشت نهال قرار دادن یک قیم در کنار نهال ضروری است. معمولا این قیم حداکثر  ۲ متر طول داشته و سطح مقطع آن می تواند مربع، مستطیل و یا دایره باشد. حدود ۵۰ سانتیمتر از قیم داخل زمین قرار می گیرد. برای درختان پاکوتاه و یا نیمه پاکوتاه طول قیم معمولا کمتر از ۲ متر می باشد. پس از کشت نهال بایستی خاک کافی در گودال ریخته و سپس آن را توسط پا یا بوسیله پشت بیل متراکم کرد. تا محفظه‌های هوا در اطراف ریشه‌ها باقی نماند و همچنین مقدار نشست خاک که در اثر آبیاری به وجود می‌آید و باعث گود افتادن نهال می‌گردد به حداقل کاهش یابد سپس نهال را بوسیله بست های لاستیکی یا پلاستیکی به قیم متصل می کنند باید بیدرنگ پس از کاشت ، نهال‌ها را آبیاری کرد . در غیر اینصورت درصد نهال‌هایی که به اصطلاح نمی‌گیرند یعنی خشک می شوند بالا خواهد رفت و نیاز به کاشت مجدد یا واکاری خواهد بود .

گاهی اوقات برای جلوگیری از آسیب تنه نهال توسط برخی جوندگان از یکسری تیوب های پلاستیکی دکمه دار استفاده می کنند که معمولا رنگ روشن داشته و در صورتی که جنس آنها مناسب باشد می تواند در سال اول کشت نقش قیم را نیز ایفا نماید.(شکل۲۲)

(شکل۲۲)

بلافاصله آبیاری نهال کشت شده بایستی انجام گیرد. تا ۲ ماه اول پس از کشت بسته به منطقه معمولا هر ۳ تا ۶ روز یکبار نهال را آبیاری می کنند تا خاک نهال خشک نشود. پس از استقرار کامل نهال در خاک می توان دور آبیاری نهال را طولانی تر نمود.

۵_مدیریت آبیاری و تغذیه گیاه 

 گیاهانی که تحت تاثیر تنش خشکی قرار دارند قدرت رشد و تحمل پذیری کمتری خواهد داشت بنابراین مدیریت تغذیه و ابیاری در باغات میوه بایستی جدی گرفته شود. در زمستان های خشک و به ویژه قبل از یخ زدگی شدید نیز باید آبیاری انجام گیرد. کود دهی ازته نباید در اواخر پاییز انجام شود، زیرا ازت رشد بافت های نرم را تحریک می کند که به سادگی توسط سرما آسیب می بینند. کودهایی با پتاسیم بالا به ویژه محلولپاشی برگی در اواخر فصل رشد موجب افزایش ضخامت دیواره سلولی و مقاومت بیشتر به آسیب سرما می شود. تحقیقات نشان داده است که یک تا دو بار محلولپاشی با کود حاوی درصد بالای اسید آمینه پرولین چند روز قبل از بروز یخبندان، القای مقاومت اکتسابی درختان مرکبات را به خسارت ناشی از یخبندان موجب می شود. با توجه به بالا بودن سطح آب های زیرزمینی در برخی از مناطق مرکبات خیز، درختان مرکبات دچار عوارض خفگی و پوسیدگی ریشه شده که برای رفع این مشکل بعد از انتقال نهالها به زمین اصلی ضرورت دارد شخمهایی که با تراکتور انجام میگیرد، طوری انتخاب گردد تا در نهایت درختان روی پشته ها قرار گرفته و جوی های کم عمق نیز آب های مازاد را با شیب یکنواخت به کانال های زهکشی (انتهای ضلع شمالی) باغ هدایت نمایند.

۶-ایجاد زهکش

در مناطق پرباران وجود زهکش در خاک هایی که برای کشت مرکبات در نظر گرفته می شود یکی از عوامل بزرگ موفقیت در پرورش مرکبات به شمار می رود. نبود زهکش باعث می شود که آب به خوبی از محیط ریشه خارج نشده و باعث خفگی و پوسیدگی ریشه گردد.

 تربیت و هرس نهال پیوندی

پس از آنکه جوانه پیوندک با بستن به قیم به صورت تک شاخه رشد کرده و تنه نهال را تشکیل داد لازم است که به منظور تشکیل تاج، اقدام به سربرداری از شاخه پیوندک به ارتفاع ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتری از سطح زمین شود تا به این ترتیب با حذف جوانه انتهایی جوانه های جانبی شروع به فعالیت کرده و تعداد نسبتا زیادی شاخه فرعی تشکیل شود. تعداد شاخه های جانبی مورد نیاز برای هر درخت ۵-۳ عدد می باشد. لازم به ذکر است شاخه های انتخابی نباید در یک ناحیه از تنه متمرکز باشند، زیرا در سالهای بعد به دلیل سنگینی تاج (در اثر باردهی زیاد،…) احتمال شکستگی آن افزایش می یابد. برای انجام این اعمال استفاده از قیچی و اره های تربر کوچک و بزرگ باغبانی ضدعفونی شده امری محرز می باشد. حذف شاخه هایی که خارج از مسیر حرکتی که به دلیل نورگرایی تشکیل می شود و همچنین شاخه های آلوده به آفات و بیماریها و شاخه های خشک که در سن های بالاتر هویدا می شوند، به عنوان هرس دائم و معمولی ضروری است. تمام ارقام پرتقال، لیمو و گریپ فروت معمولا به صورت یکسانی سر زنی می شوند اما نارنگی انشو(ساتسوما) در این مورد استثنا است. زیرا می توان آنرا به خاطر رشد آهسته تر و تاج گسترده ای که دارد از ارتفاع ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتری زمین سربرداری کرد. لازم به توضیح است که ارتفاع سربرداری برای ارقام پیوندی روی پایه های پاکوتاه باید کمتر از مقادیر توصیه شده برای پایه های استاندارد باشد. به این منظور بهتر است اغلب ارقام معمول مرکبات را که روی چنین پایه ای پیوند شده است حداکثر ۶۰ سانتیمتری سطح زمین سربرداری کرده و برای ارقامی مانند نارنگی اشنو که تاج گسترده ای دارند این ارتفاع حداکثر ۵۰ سانتی متر درنظر گرفته شود.

برای اجرای دقیق این عمل توصیه می شود که از فروردین تا آبانماه نخستین سال احداث باغ مرکبات ماهیانه یک بار تمام درختان به این منظور مورد بررسی دقیق قرار بگیرند. بدیهی است که در سال های بعد می توان فاصله زمانی این بازدیدها را افزایش داد به گونه ای که در سال چهارم تعداد این بازدیدها می تواند یکبار در تابستان محدود شود.

هرس دیگری که برای درختان مرکبات در طول دوره داشت طی سال های بعد در نظر گرفته می شود شامل حذف شاخه های آلوده، خشک، در هم رفته و نرکها می باشد. ارقام مرکبات با توجه به رقم و فاصله کاشت در ده سال آخر رشد اقتصادی نیازمند هرس نگهداری هستند.
هرس گل و میوه در سالهای آور نیز از جمله عملیات ضروری در بعضی از سالها می باشد. حذف تعدادی از جوانه های گل در بهار سال آور و همچنین حذف تعدادی میوه چه حداکثر تا پایان ریزش طبیعی، موجب افزایش ذخیره مواد کربوهیدراته در سال آتی شده و در نتیجه باعث افزایش تعداد شاخه های گلدهنده در سال نیاور خواهد شد.

هرس درختان مسن:

عملیات هرس در مرکبات در طویل ترین دوره استراحت درخت که فصل زمستان است صورت میگیرد. گاهی به علت کوتاهی و سهل انگاری در مراقبت و هرس اولیه درختان مرکبات هیچ نوع عمل فرم  دهی به عمل نمی آید و در این حال مناسب ترین عملیات از نظر اصلاحی کندن درختان و کاشت مجدد می باشد ولی اگر درآغاز عملیاتی صورت گرفته باشد و به دلایلی عملیات مزبورادامه نیافته باشد و درختان رشد زیاد از حد بنمایند، یا در اثر تراکم و بی نظمی در رشد صدمه دیده باشد با عمل هرس، آنرا به شکل منظمی در می آورند. در روی اینگونه درختان اگر چند شاخه سالم و قابل استفاده باقی مانده باشد تمام شاخه ها را به نحوی قطع می کنند که فقط۴۰ تا۶۰ سانتیمتر از شاخه های اصلی باقی بماند. در سال بعد شاخه های جوان و قوی روی باقی مانده شاخه اصلی تشکیل شده که به عنوان تاج درخت بکار می رود. از این مرحله به بعد بایستی طبق اصول فنی آنها را مراقبت واداره نمود.

در درختان خیلی مسن و پابلند تعدادی از شاخه های نرک را که در شاخه ها ی پایین تاج ظاهر شده اند به عنوان شاخه اصلی انتخاب کرده و تاج قدیمی درخت را به تدریج حذف می کنند. شاخه های نرک که به عنوان بازوهای اصلی انتخاب شده اند بایستی طبق اصول فنی و صحیح فرم و شکل داده شوند در پاره ای از موارد می توان از این درختان، درختان پاکوتاه تربیت نمود.

درختانی که دراثر سرما صدمه دیده اند:

صدماتی که سرما به درختان مرکبات وارد می آورد. دارای درجات مختلفی است و بستگی به شدت سرما و ناحیه صدمه دیده دارد. به عنوان مثال ممکن است سرما موجب خشکیدگی تنه تا سطح خاک شود و در موارد دیگر موجب خشک شدن قسمتی از تنه یا شاخه های جوان و یا بازو های اصلی گردد. در هرحال پس از خاتمه دوره سرما، فوراً بایستی قسمت های صدمه دیده را حذف نمود.رعده ای براین عقیده اند که بایستی تا فعالیت مجدد درخت در فصل بهار صبرنمود تا اندام های صدمه دیده کاملاً مشخص گردند.این به نظر می رسد که روشی مناسب ومنطقی است.

درمورد درختانی که تنه تا نزدیک سطح خاک صدمه دیده اندو ریشه های آنها سالم است،تنه درخت را تاسطح خاک قطع می کنندتا شاخه جدید ازریشه قدیم خارج گردد.شاخه حاصله را مجدداً پیوند می کنندوازاین مرحله همانند یک نهال جوان تمامی عملیات فرم دهی را رعایت می نمایند.